Lif ışık ile kablosuz internet teknolojisini anlatıyorum

Günümüz üzerinde interneti kullanmakta olduğumuz bir çok mobil telefon ve bilgisayarlar mevcuttur. Özellikle de kablosuz olarak bağlanmamıza neden olan internet sağlayıcısı wi-fi internet kullanımında önemli bir şekilde rol oynamaktadır. Sağlanan kablosuz internet teknolojisi radyo frekans sistemi ve aynı zamanda aynı anda girilen kullanıcı yoğunluğundan ötürü radyo frekansların bozularak iş yapılmayacak hale gelmesiyle birlikte internet üzerinde ağ bağlantılarının kopması ve internet yavaşlamaları gibi sizleri rahatsız edecek olumsuzluklar ile karşılaşılmaktadır.

Oluşmuş olan bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması ve alternatif olarak geliştirilmiş olan li-fi teknolojisiyle ortadan kaldırılmaktadır. Bu teknoloji sizlerin kullanımına Edinburgh Üniversitesi araştırmacısı tarafından bulunmaktadır.

Li-fi ışık teknolojisi ışık yayan led diyotlar tarafından yayılan ışıklar tarafından kullanılarak iki yönlü, yüksek hızlı ve iletişim sağlayan yeni kablosuz görüntüler teknolojisidir.

Sağlanmış olan bu led ampuller tarafından wi-fi internet sisteminin aydınlatılması ve özellikle de internet üzerinde sağlanan bağlantılarda kullanılacak olması büyük bir avantajdır. Kapalı bir ortam içerisinde bulunan lif ışıklar duvar içerisinde geçemedikleri için dışarıdan gelen radyo frekanslarını ve ağ yoğunluğundan etkilenmeyerek daha hızlı bir şekilde internet ağı sağlanması gerekmektedir.

Li-fi avantajlarını kendi yorumumla anlatıyorum..

  • Li-fi çalışması sırasında bulunan ortama zararlı bir şekilde elektromanyetik dalga yaymamaktadır.
  • Kullanılmış olan ledler diğer ampullere oran ile %80 kadar enerji tasarrufu sağlamaktadır.
  • Li-fi internet teknolojisi 100’ kata kadar Gbps hızlarında veri aktarımından dolayı wi-fi sisteminden daha hızlı internet akışı sağlamaktadır.
  • Sağlanmış olan akıllı telefonlar ile, bilgisayarlar ve tabletler cihazlar üzerinde sıkıntısız bağlanmaktadır.

Onlara gmre Li-fi Dezavantajları..

  • İnternet kullanımlarında sürekli olarak led ampulünün sürmesi açık kalmaktadır.
  • Kapalı bir ortam içerisinde ışığın diğer tarafa geçemeyeceği oda içerisinde internet sağlanmaktadır. Yan oda bulunduğunuz taktirde internet kullanımı sağlanmamaktadır.

Bu Led ampuller üzerinden sağlanmış olan wi-fi internet ağından daha hızlı bir internete sahip olunacaktır. LED  ampülün ışığı yandığı sürece internet aktifliği olmasıyla birlikte yaymış olduğu ışık ile bulunan ortamı da aydınlatarak artı bir avantaj sağlamaktadır.

Kapalı alan içerisinde bulunan li-fi ışıkları duvarlar içerisinde geçemediğinden dolayı ağ yoğunluğundan etkilemeyerek kullanıcılara daha hızlı ve daha avantaj sağlanmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Arşivi