Sami Samancı

Sami Samancı

Başı buğday başakları gibi daima dik bir sanatçı;" Melda Kuyucu Kılıç"

Geçtiğimiz Cumartesi Pendik Atatürk Kültür merkezin de bir konseri vardı. Benim sıklıkla kullandığım bir sözüm bu değerli sanatçımıza da yafta olacak nitelikte. Onurlu bir duruşun en iyi temsilcilerinden birisidir değerli Melda Kuyucu Kılıç. İçi dolu altın sarısı buğday başakları gibi ama başı hep eğik. Sahne de nasıl samimiyse sahne arkasında da aynı samimiyet ve içtenliğin sahibidir bu değerli sanatçımız. Çalıştırdığı koristlerine güleryüzü ve büyük aile duygusun ışıkları yansır şarkılarından.

 

Sivas’ta dünya ya gelmiş değerli sanatçımız. İlköğrenimini Sivas’ta, orta öğrenimini Ankara’da tamamlamış. 1991 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan 1996 yılında mezun olup aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine başlamış.
Alaeddin Yavaşça, Bekir Sıtkı Sezgin, Tülin Yakarçelik, Tûlun Korman, Belkıs Aran, Prof. Dr. Selahattin İçli ve Naime Batanay gibi Türk Sanat Müziği’nin üstadlarının yanısıra Mustafa Erses, Kutlu Payaslı, Ziya Taşkent, Arif Sami Toker, Alaeddin Şensoy ve İnci Çayırlı gibi Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun önemli şeflerinden feyz almış. 1994 yılında yetişmiş TSM ses sanatçısı sınavını kazanarak TRT İstanbul Radyosu sanatçısı olup, TRT ile Türkiye’yi yurt içinde ve yurt dışında birçok konserde temsil etmiştir.

 

O sahnede gırtlağına bülbüller tünemiş bir kuğu zerafetiyle okur şarkılarını. Bilgisi, deneyimi, solistliği elbette önemli. Ancak en önemli faktör kişilik bazında gölgeleri egolarından uzak tutan bir kimliğin sahibidir.
2018 yılında çıkardığı 4 şarkıdan oluşan Gece Gözlüm isimli tekli single çalışması, çalıştırdığı korolar
Ve TRT programlarıyla hep dinleyenleriyle olmasını temenni edip başarılarının devamını diliyoruz.

 

Melda Kuyucu Kılıç Kimdir?
Melda Kuyucu Kılıç ilk öğrenimini Sivas’ta orta öğrenimini Ankara’da tamamlamış, 1991'te girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan 1996 yılında birincilikle mezun olmuştur. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine başlamıştır.
Alaeddin Yavaşça, Bekir Sıtkı Sezgin, Tülin Yakarçelik, Tülun Korman, Belkıs Aran, Prof. Dr. Selahattin İçli ve Naime Batanay gibi Türk Sanat Müziğinin üstadlarının ve Mustafe Erses, Kutlu Payaslı, Ziya Taşkent, Arif Sami Toker, Alaattin Şensoy ve İnci Çayırlı gibi büyük TRT şeflerinin öğrencisidir.
1994 yılında yetişmiş ses sanatçısı sınavını kazanarak TRT İstanbul Radyosu sanatçısı olmuştur. TRT ve Türkiye’yi yurtiçinde ve yurtdışında birçok konserde temsil etmektedir.
Evli ve bir çocuk annesidir.
Eşi Ercüment Kılıç’ın kurduğu Group İstabul’un solistidir

Önceki ve Sonraki Yazılar
Sami Samancı Arşivi

Garip

24 Kasım 2022 Perşembe 09:55