Van Başkale depremle sallandı! AFAD açıkladı, kaç şiddetinde deprem oldu?

AFAD Deprem Dairesi tarafından bir açıklama yapılarak yeni bir deprem bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı. Bu açıklamaya göre Van’ın Başkale ilçesinde de hissedilen bir deprem meydana geldi.
Van Başkale depremle sallandı! AFAD açıkladı, kaç şiddetinde deprem oldu?

Türkiye’de deprem ile alakalı olarak yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin ardından artan depremlerin sayısına bugün bir yenisi daha eklendi. AFAD Deprem Dairesi bir açıklama yaparak yeni bir deprem olduğuna dair bilgilendirme yaptı.

DEPREM AÇIKLAMASI!

AFAD Deprem Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre bugün saat 17:43’te bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün İran’ın Doğu Azerbaycan bölgesinde bulunan Marand olduğu bildirildi. Ancak bu bölge Van’ın Başkale ilçesine 116 km mesafede olduğu için deprem Türkiye’den de hissedildi. Depremin büyüklüğü 4,2 olarak açıklanırken derinliğinin 7 km olduğu bildirildi.

afad-deprem.jpg

DEPREMDE CAN VE MAL KAYBI YOK!

Gerçekleşen deprem ile alakalı olarak deprem sonrası bilgiler de belli oldu. Meydana gelen sarsıntı Van’da kuvvetli bir şekilde hissedildi. Ancak bu depremin yıkıcı bir etkisi olmadı. Vatandaşlar deprem sebebiyle can ve mal kaybına uğramadılar. AFAD tarafından bir açıklama yapılarak bölgeden gelen herhangi bir olumsuz ihbarın olmadığını duyurdu.

DEPREM NE ANLAMA GELİYOR?

Depremin olduğu bölge aktif fay hatlarının birleşim alanında yer alıyor. Bundan dolayı sık sık depremler meydana gelebiliyor. Bu deprem nadiren yıkıcı etki yaparken genellikle herhangi bir yıkıcı etkisi olmadan geçiştiriliyor. Deprem uzmanları gerçekleşen depremin olağan olduğunu bildirirlerken vatandaşların endişe etmelerini gerektirecek bir durum olmadığını bildirdiler. Şu anda bahsi geçen alanda şiddetli bir deprem beklentisi bulunmuyor.