Naci Görür'den yeni deprem açıklaması! 7,6'lık uyarı, vakit daralıyor!

Türkiye’nin en yetkin deprem uzmanlarından olan Prof. Dr. Naci Görür yine İstanbul için deprem uyarısı yaptı. İstanbul’da deprem olması halinde yaşanabilecekleri açıklayan Prof. Dr. Naci Görür Türkiye’yi bekleyen büyük tehdide dikkat çekti.
Naci Görür'den yeni deprem açıklaması! 7,6'lık uyarı, vakit daralıyor!

Deprem uzmanları uzun yıllardır İstanbul’da büyük bir deprem olacağına dair uyarılar yapıyorlar. Tarihsel süreçte inceleme yapıldığında İstanbul için deprem zamanının çok yaklaştığı görülüyor. Depreme dair yaptığı uyarılarla önemli uzmanlar arasında bulunan Prof. Dr. Naci Görür yine İstanbul depremine ilişkin uyarılarda bulundu.

DENİZE KIYISI OLAN İLÇELER EN RİSKLİ YERLER

İstanbul’un çok büyük bir deprem tehdidi ile karşı karşıya olduğunu belirten Prof. Dr. Naci Görür, “Bahsettiğimiz depremin gerçekleşmesi durumunda Marmara Denizi’ne kıyısı olan ilçeler büyük oranda zarar görürler. Bundan dolayı biz önce halk olarak bilinçli olmalıyız. Yapmamız gereken siyasilerden deprem dirençli kentler talep etmek. İlçemizde imar ve iskana, yönetmeliklere aykırı olan herhangi bir şeyi kabul etmememiz gerekir. Vatandaşımız bu duyarlığı göstermesi lazım. Ailelerimizin can güvenliği tamamen buna bağlı.” dedi.

TÜRKİYE EKONOMİK OLARAK ÇÖKER!

Depremin siyaset üstü bir mesele olduğunu belirten Prof. Dr. Naci Görür, “Deprem meselesine bakarken siyaseti bir kenara koyacağız. İstediğiniz siyasi partiye veya adaya oy verebilirsiniz ama oy verdiğiniz kişilerden deprem dirençli kentler talep edin. Bunu yapamazsak 21. asrı Türkiye olarak ekonomik ve siyasi bağımsızlığımız ile tamamlayamayız. Biz gereken çalışmaları yapmazsak ve İstanbul depremine şu andaki halimizle yakalanırsak sanayi çarkları durur, ülke ekonomik olarak biter. Türkiye’nin gayri safi milli hasılasının yüzde 60’ını Marmara Bölgesi karşılıyor. Bir deprem ile Türkiye ekonomik olarak diz çöker.” ifadelerini kullandı.

7,6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM RİSKİ!

İstanbul depremine dair teknik bilgiler de veren Prof. Dr. Naci Görür, “Meselenin teknik kısmına gelecek olursak Marmara Denizi içerisinde bir kırılma bekliyoruz. Bu kırılma olduğunda en az 7,2 ve en fazla da 7,6 büyüklüğünde deprem üretir. Bu da oldukça yıkıcı bir deprem olur. İstanbul’un mevcut yapı stoku büyük bir felakete davetiye çıkarıyor. Tek bir saniye bile kaybetme lüksümüz yok. Bu yapı stokunu depreme güvenli hale getirmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.