İstanbul İzmir Adana Elazığ Malatya Bingöl! Örtülü fay hattı keşfedildi deprem riski yüksek iller değişti

İstanbul İzmir Adana Elazığ Malatya Bingöl! Örtülü fay hattı keşfedildi deprem riski yüksek iller değişti
Türkiye'de deprem fırtınası devam ederken ünlü deprem profesörü dengeler değişti diyerek deprem riski yüksek olan illeri sıraladı.

İstanbul İzmir Adana Elazığ Malatya Bingöl! Örtülü fay hattı keşfedildi deprem riski yüksek iller değişti - Cumhuriyet tarihinin en büyük deprem felaketi 6 Şubat tarihinde meydana gelmiş, yaşanan depremde 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

7.7 ve 7.6 şiddetinde meydana gelen 2 deprem büyük bir yıkıma neden olmuş, deprem sadece merkez üssü olan Kahramanmaraş'ı değil komşu konumda olan tam 11 ili de sallamıştı. Depremde Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Malatya ve Gaziantep adeta yerle bir olmuş, binlerce ev yıkılmıştı. Yaşanan büyük depremin ardından büyük bir deprem fırtınası başlamıştı.

BİR SONRAKİ BÜYÜK DEPREM NEREDE OLACAK? DEPREM BEKLENEN İLLER VE BÖLGELER HANGİLERİ?

Yer bilimci (jeolog) Prof. Dr. Feyzi Bingöl yapmış olduğu açıklamasında Kahramanmaraş depremi sonrasında büyük bir enerjinin ortaya çıktığını belirterek "Bu fayın kırılmasından sonra enerjinin bir kısmı dalgalanmalarla yüzeye çıktı ve depremi meydana getirdi. Bir kısmı ise kırılan fayların uçlarına doğru transfer oldu. Malatya, Antakya veya Çardak Sürgü fayının batı tarafında Savrun fayı dediğimiz Adana bölgesine doğru bir kısmı da çok fazla olmamakla beraber Kuzey'e doğru yani Kayseri Gürün tarafına doğru enerji birikimleri oldu" diyerek ilk gün 4 bin civarında deprem meydana geldiğini belirtti.

Prof. Bingöl Malatya bölgesine dikkat çekerek "Malatya aynı zamanda biraz özel bir bölge. Çünkü bir tarafta Doğu Anadolu fayı öbür taraftan Çardak Sürgü fayı ve bir taraftan da Malatya Ovacık fayı var.

Dolayısıyla Malatya'da MTA'nın haritasına baktığınız zaman fayların olmadığı yerleri görüyorsunuz. Bunlar ya daha önceden tespit edilmemiş örtülü faylar olabilir ya da yeni kırılmalar olmuştur. Bu kimseyi korkutmasın 5 büyüklüğündeki hatta 6'ya kadar artçı depremler olabilir" örtülü fay hatlarına dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.