AFAD listeyi yeniledi! İstanbul depreminde en riskli 14 ilçe açıklandı!

AFAD listeyi yeniledi! İstanbul depreminde en riskli 14 ilçe açıklandı!
İstanbul depremi ile alakalı olarak çalışmalar yapılmaya devam edilirken AFAD yeni bir risk haritası yayınlayarak en riskli ilçeleri duyurdu. İstanbul’da depremden en çok etkilenecek ilçeler hangileri olacak?

Kahramanmaraş depremlerinin ardından İstanbul’un deprem riski çok daha fazla gündem olmaya başladı. 1999 depreminden sonra sıranın İstanbul’a geldiği ve 30 yıl içerisinde büyük bir deprem ile karşılaşılacağına dair bilimsel çalışmalar kamuoyuna yansımıştı. 6 Şubat Kahramanmaraş deprem felaketinin ardından ise İstanbul’a uyarı üzerine uyarı yapılıyor.

İSTANBUL DEPREMİ RAPORLARI!

İstanbul’da olası bir deprem ile alakalı olarak çeşitli kurumlar ve akademik gruplardan raporlar hazırlanıp kamuoyuna açıklanıyor. Yapılan deprem analizlerine göre İstanbul’da olası deprem felaketi Marmara Denizi’nin içinde gerçekleşecek. Kuzey Anadolu Fayı’nın ucu olarak gösterilen alanın kırılması ve bu kırılmanın da büyük bir sarsıntıya neden olması bekleniyor.

Bilimsel çalışmalara göre uzmanlar 1999 yılında 3 yıllık bir süre vermişlerdi ama deprem felaketinin zamanı bilinemiyor. Bu sürenin bir miktar daha uzamasının olası olduğu yeni çalışmalarda yer aldı. İstanbul’da 7 ve daha yüksek büyüklükte bir deprem olmasına bilim adamları kesin gözüyle bakıyorlar ama zamana dair net bir açıklama yapamıyorlar. Ancak İstanbul için sürenin daraldığını Türkiye’nin en ünlü deprem uzmanlarından olan Prof. Dr. Naci Görür de dile getirmişti.

AFAD ÇALIŞMASI ORTAYA ÇIKTI!

AFAD’ın İstanbul depremine dair yeni bir çalışma yaptığı ortaya çıktı. Bu çalışmaya göre zeminlerinde sıvılaşma özelliği bulunan ve binaların sağlam olsa bile yıkılma tehlikesi bulunan ilçeler belirlendi. AFAD bu ilçelerde zeminin tamamının aynı olmadığını da bildirdi. Belirlenen ilçelerde yer yer iyi zeminler bulunabileceğine dikkat çeken AFAD buna rağmen çok riskli alanların yoğun olduğunu açıkladı.

AFAD, İstanbul’un deprem riski bulunan 14 ilçesini alfabetik sırayla duyurdu. Yapılan bilgilendirmede bu ilçelerin Avcılar, Bakırköy, Başakşehir, Bahçelievler, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenyurt, Fatih, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla, Üsküdar olduğu bildirildi.

AFAD bu ilçelerde yaşayan vatandaşları evlerini depreme güvenli olup olmadığı konusunda çalışma yaptırılması için ilgili birimlere başvuru yapmaya davet ederken yetkililerin de bu ilçeler için acilen harekete geçmelerini istedi. Özellikle kentsel dönüşüm çalışmalarında bu ilçelerin öncelikli merkezler olmasına dair kararların alınması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.