Eve zarar veren kiracıdan hasar masrafı ne zaman ve nasıl alınır?

Bir kiracının eve zarar vermesi durumunda hasar masrafını ne zaman ödeyeceği merak ediliyor. Kiracı hasarı hemen karşılamak zorunda mı?
Eve zarar veren kiracıdan hasar masrafı ne zaman ve nasıl alınır?

Kiracı ile ev sahibi anlaşmazlıkları sürekli olarak gündemde yer alıyor. Özellikle kira artış oranı konusunda ortak bir noktada buluşamayan taraflar sürekli gündeme geliyorlar ama tek sorun da kira anlaşmazlıkları olmuyor. Kiracı eve zarar verirse veya ev sahibinin istemediği bir zorunlu olmayan tadilat yaparsa ne olur?

EVE ZARAR VEREN KİRACILAR DİKKAT!

Kiracının eve zarar vermesi kira sözleşmesinin ev sahibi tarafından sonlandırılmasının gerekçesi olabilir. Bu yola başvuran ev sahibi kiracıyı evden tahliye edebilir. Ancak bu yolu tercih etmek yerine kiracının eve verdiği zararı karşılaması da istenebilir. Ancak bu durum mahkeme tarafından farklı bir değerlendirmeye tabi olabiliyor.

KİRACIDAN HEMEN TAHSİLAT YAPILAMIYOR!

Kiracı eve zarar vermişse daha önce benzer davalarda hangi kararların verildiği meselenin çözümünü ortaya koyabiliyor. Bu tür mahkemelerde kiracının zararı karşılamasına hükmediliyor ama bu zararın karşılanma zamanı konusu ucu açık tutuluyor. Kiracının kiralama süresi devam ediyorsa evden çıkmadıkça herhangi bir baskı uygulamıyor.

Kiracı evden çıkmadıkça ev sahibi tam olarak mağdur olmuyor. Kiracının evden çıkarken bu verdiği hasarı karşılayarak onarması gerekiyor. Evden çıkma gerçekleşmediği için mahkeme peşin bir hüküm vermiyor. Eğer kiracı eve verdiği hasarı karşılamadan evden çıkarsa o zaman ev sahibinin şikayeti ile kiracıdan bu masraf faiziyle tahsil edilebiliyor.

Mahkemenin kiracıya verdiği sürenin ana odağını kiracının iyi niyetli olabileceği ve evden çıkmadan verdiği hasarı karşılayabileceğine dair verilen ihtimal oluşturuyor.

Ev sahibi kiracının eve verdiği hasar karşısında direkt olarak kira sözleşmesini sona erdirmeyi de tercih edebilir. Bu durumda kiracı hem hasarı karşılamak hem de evden çıkmak zorunda kalır.