Ev sahiplerinin son oyunu ifşa oldu! Kiracılar tuzağa böyle düşüyor!

Kiracısını evden çıkarabilmek için her yolu deneyen ev sahiplerinin son oyunu ortaya çıktı. Ev sahipleri kiracıların dikkatsizce attıkları bir imzayı koz olarak kullanmaya başladılar.
Ev sahiplerinin son oyunu ifşa oldu! Kiracılar tuzağa böyle düşüyor!

Ev sahiplerinin kiracılara yönelik evden çık baskıları devam ediyor. Kiracılar evden çıkmamak için direnseler de yaptıkları çok kritik bir hata nedeniyle bir anda kendilerini kiralık ev bakarken buluyorlar. Ev sahipleri ise kiracıların verdikleri bu kozu kullanarak amaçlarına ulaşıyorlar.

NEYE İMZA ATTIĞINIZI BİLİN!

Son dönemlerde ev sahipleri tahliye taahhütnamesi almadan evlerini kiraya vermiyorlar. Kiralık ev bulmak çok zor bir hal alınca kiracılar yasal olmayan bu talebe boyun eğiyorlar. Esasında tahliye taahhütnamesinin bir şarta veya zorlamaya bağlı olarak yapılması yasal değil. Ancak kiracılar barınma sorunlarını çözmek için her teklife tamam diyorlar.

Kiracının tahliye taahhütnamesi vermesi esasında tüm kozları ev sahibine vermek oluyor ama burada çok hayati bir hata yapılıyor. Ev sahipleri kiracılardan tarih kısmı boş bırakılarak tahliye taahhütnamesi alıyorlar. Ev sahibi işine geldiği an istediği tarihi yazarak tahliye taahhütnamesini işleme sokabiliyorlar. Burada yasalar da kiracıları korumuyor.

Yargıtay’ın emsal kararına göre kiracı tarih kısmının sonradan ev sahibi tarafından doldurulduğunu ispat etse bile yasal bir hakkı olmuyor. Yargıtay konuya çok farklı bir açıdan bakıyor. Kiracı eğer tarih olmayan tahliye taahhütnamesine imza atmışsa bunun sorumluluğunu göze almış olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla kiracı bu işlemi iptal ettirmek imkanı elde edemiyor.

Kiracının tahliye taahhütnamesinde tarih kısmına dikkat etmeden attığı imza onun evden çıkarılması ile sonuçlanıyor. Ev sahibi istediği tarihi yazarak kiracının evden çıkmasını veya fahiş zammı kabul etmesini sağlayabiliyor. Bu da kiracının tam anlamıyla ev sahibinin oyununa düşmesi anlamına geliyor. Son dönemlerde bu yolu çok sayıda ev sahibinin uygulamaya soktuğu biliniyor.