Ev sahiplerine ağır fatura! İcradan 21.247 TL sürpriz borç çıkıyor!

Ev sahiplerine ağır fatura! İcradan 21.247 TL sürpriz borç çıkıyor!
Ev sahiplerini çok yakından ilgilendiren bir gelişmenin detayları belli oldu. Akla pek gelmeyecek bir nedenden dolayı ev sahipleri icralık olabiliyorlar. Bu şekilde 21.247 TL icra borcu ödemek zorunda kalan ev sahiplerinin olduğu bildirildi.

Türkiye’de son ayların en çok konuşan konuları ev sahipleri ile kiracılar oluyor. Yüksek kira fiyatları ve ardından gelen anlaşmazlıklarla gündem olan ev sahipleri için sürpriz bir icra borcu çıktığı bildirildi. Bu sürpriz borçtan kurtulma ihtimali olmayan ev sahiplerinin tedbirli olmaları gerekiyor.

EV SAHİPLERİ SORUMLU!

Apartman ve sitelerin özel alanlarında meydana gelebilecek bazı kazalardan ev sahiplerinin sorumlu tutulacakları belirtildi. Buna dair İstanbul’da örnek olabilecek bir olay yaşandı. Bir sitenin içerisinde bulunan ağaç o sırada alt tarafta park etmiş olan araçların üzerine devrildi. Bu şekilde araçlarda çok ciddi hasarlar meydana geldi. Bunun üzerine bu zararın tanzimi için bir aracın sahibi harekete geçti.

Araç sahibi kasko yaptırdığı sigorta şirketine başvurarak tüm zararını karşıladı. Ancak sigorta şirketi ödemiş olduğu zarar tutarını yasal faizi ile o site yönetiminden icra yoluyla talep etti. Bu yolla o sitede evi bulunan tüm ev sahiplerine 21.247 TL tutarında borç çıktı. Ev sahipleri mecburen bu borcu ödemek zorunda kaldılar.

SİGORTA ŞİRKETİ YÖNETİMİN İHMALİNİ İSPAT ETTİ!

Bahsi geçen olayda sigorta şirketi devrilen ağacın olağan bir şekilde devrilmediğini aksine bakımının yapılmadığı için bu olayın gerçekleştiğini ispat etti. Bu ispatı yapınca da kusurlu olan taraf site yönetimi oldu. Site yönetiminde de bu borç tüm kat maliklerine ayrı ayrı eşit şekilde rücu edildi. Mahkeme aşamasında ise görülen davada sigorta şirketi haklı bulunarak ihmalden kaynaklandığı için icra tahsilatının doğru olduğuna karar verildi.

ÖZEL ALANA GİRİYOR!

Apartman ve site kullanımında olan alanlar tamamen özel alan olarak değerlendiriliyor. Özel alan olduğu için de sorumluluk da o alanın sahiplerinin oluyor. Sadece ağaç devrilmesi değil bu alanlarda tabela düşmesi, kapı devrilmesi, elektrik çarpması gibi meydana gelebilecek her türlü kazadan ev sahipleri sorumlu oluyorlar ve ortaya çıkan zararı tanzim etmek zorunda kalıyorlar. Eğer ihmal tespit edilirse bedeli de ağır oluyor.

TEK TEDBİRİ VAR!

Ev sahiplerinin sürpriz bir icra borcu ile karşılaşmamaları için tek tedbirleri bulunuyor. Bunun için de tüm kat maliklerinin yani ev sahiplerinin tamamının karar alması gerekir. Bu şekilde meydana gelebilecek kazalara karşı sigorta yaptırılabilir. Bu durumda zarar yaptırılan sigortadan tanzim edilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.