Emeklilere Cumhurbaşkanı jesti! Maaşlara yapılacak iyileştirme kulisi sızdı!

Emeklilere Cumhurbaşkanı jesti! Maaşlara yapılacak iyileştirme kulisi sızdı!
Emekli maaşlarına yapılacak olan zamma dair farklı farklı hesaplamalar gündeme geliyor. Emeklilere seyyanen zam verilecek mi? Emeklilere seyyanen zam verilmezse maaşlar ne zaman ve ne kadar artacak?

Emeklilerin maaşlarına yapılacak olan zamlara dair çok büyük bir kafa karışıklığı yaşanıyor. Tüm Türkiye emeklilerin maaşlarına Temmuz ayında yapılan zammı düşük buldu. Hatta bu zam kararının altında imzası olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bile bu durumu kabul etti. Şimdi ise emeklilere yönelik iyileştirme haberleri bekleniyor ama buna dair umut verici bir gelişme yaşanmıyor.

5.000 TL İKRAMİYE VERİLECEK Mİ?

Emeklilere Cumhuriyetin 100. yılı vesilesiyle bir ikramiye verilmesinin gündeme alındığı iddia ediliyor. Bu iddiaya göre her emekliye 5.000 TL ödeme yapılacak. Ancak konunun uzmanlık alanına sahip olan önemli gazeteciler bu iddiayı şu ana kadar doğrulatamadılar. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan bu konuda bir bilgi aktarımı yapılmadığı gibi buna dair bir çalışma olduğu da açıklanmış değil. Emeklilere ara zammın bile Ocak ayında ertelenmeye çalışıldığı bir süreçte bu ikramiye haberinin en azından bu tutarda olması tartışma konusu ediliyor.

EMEKLİLERE ARA ZAM VAR MI?

Emeklilere ara zam yapılmasına dair hükümet yetkilileri şu ana kadar elle tutulur bir açıklama yapmadılar. Çalışma yapıldığı ve gereken adımın atılacağı şeklinde açıklamalar en üst seviyeden yapılıyor ama bu zammın ne zaman olacağı veya ne kadar olacağına dair herhangi bir beyanat bulunmuyor. Kulislere yansıyan bilgilere göre emeklilere herhangi bir ara zam yapılmayacak. Onun yerine Ocak ayında güçlü bir zam verilerek emeklilerin gönülleri alınacak.

EMEKLİLERİN OCAK ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emekli maaşlarına yapılacak olan iyileşmenin ocak ayına ertelenmesi ile beraber yeni yılda yüksek oranlı bir zam gündeme gelebilecek. Bu yıl enflasyonun yüksek çıkacağı biliniyor. Yapılan hesaplamalara göre emeklilerin normal maaş zamlarının yüzde 40’ı bulması bekleniyor. Bunun üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 10’luk bir iyileştirme müjdesi vereceğine dair kulis bilgileri paylaşılmaya başlandı. Böylece emekli maaşların enflasyonun çok üzerinde olacak şekilde yüzde 50 oranında artmış olacak.

Kulis bilgilerinin uygulamaya geçmesi durumunda en düşük emekli aylığı 10.000 TL’nin üzerine çıkacak. Bunun ile beraber tüm emeklilerin maaşları da yarı ortanda artmış olacak. Kök maaş sorunu da yüksek oranlı zamla biraz daha aşılmış olacak. 10.000 TL maaş alan bir emekli 15.000 TL, 11.000 TL maaş alan bir emekli 16.500 TL, 13.000 TL maaş alan bir emekli 19.500 TL maaş almaya başlayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.