Eris ve pirola varyantı alarmı! DSÖ kırmızı alarm verdi maske zorunluluğu 65 yaş sokağa çıkma yasağı uzaktan eğitim masada

Dünya koronavirüs salgını için yeniden alarm durumuna geçerken eris ve pirola varyantı büyük bir hızla yayılmaya devam ediyor.
Eris ve pirola varyantı alarmı! DSÖ kırmızı alarm verdi maske zorunluluğu 65 yaş sokağa çıkma yasağı uzaktan eğitim masada

Eris ve pirola varyantı alarmı! DSÖ kırmızı alarm verdi maske zorunluluğu 65 yaş sokağa çıkma yasağı uzaktan eğitim masada - Sars Cov-2 türü olarak ortaya çıkan ve bugüne kadar görülen en yayılımcı tür olarak isimlendirilen yeni koronavirüs varyantı Pirola vakalarında ki artış DSÖ'yü alarm durumuna geçirdi.

Tüm dünyada yayılan virüs özellikle de İngiltere'de insanların diken üstünde kalmasına neden olurken İsrail'de de vakalarda hızlı artış olduğu, tanı konulan vakaların büyük bir bölümünün Pirola vakası olduğu ifade edildi. Dünya Sağlık Örgütü ise koronavirüs vakalarında Ağustos ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 38 oranında artış yaşandığını raporladı.

PİROLA KABUSU! KIŞ DÖNEMİNDE ESKİYE DÖNÜŞ YAŞANABİLİR UYARISI GELDİ

Yeni varyantın en etkili olduğu ülkeler İngiltere ve İsrail olarak öne çıkarken virüsün çok hızlı yayılması ve önceki varyantlar ile aşısı olan kişilerde dahi bağışıklığı atlatabildiği büyük panik yaşanmasına neden oldu. Özellikle de kış mevsiminin yaklaşması ve insanların yeniden kapalı mekanlara geçecek olması Dünya Sağlık Örgütü'nün yeniden teyakkuz durumuna geçmesine neden oldu.

pirola.jpg

Bir önceki varyantta acil önlemlerin alınması konusunda geç kalmakla eleştirilen DSÖ bu sefer daha temkinli davranırken vakaları yakından takip ediyor. Sonbahar mevsiminde vaka sayısındaki seyir, hastanelerin yoğun bakım doluluk oranları ve ölüm oranı gibi rakamlara göre sert tedbirlerin gelebileceği ifade edildi.

MASKE ZORUNLULUĞU, 65 YAŞ ÜSTÜNE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI, KORONAVİRÜS YASAKLARI GERİ DÖNER Mİ?

İzmir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sarhan Sakarya yapmış olduğu açıklamasında "Şu anda Dünya Sağlık Örgütü, önlemleri gevşetmişken, tekrar önlemlerin sıkılaştırılması için gerekli bilgilendirmelerde bulunuyor. Maske, mesafe, hijyen gibi önlemlerin uygulanmasını tavsiye ediyor. Kış aylarını tekrar maskeyle geçireceğimiz anlamı buradan çıkarılabilir” diyerek kış mevsiminin etkisini arttıracağı Aralık, Ocak ve Şubat aylarını işaret etmişti.

İlk olarak maske takma zorunluluğunun sonrasında ise vaka sayılarındaki seyre göre uzaktan eğitim ile 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı gibi yasakların kademeli olarak geri gelebileceği ifade edildi.