Bunu yapan kiracı yandı! 1 Ocak’ta başlıyor, 100.000 TL cezası var!

Türkiye’de kiracılık ile alakalı olarak geçtiğimiz günlerde yasal bir düzenleme yapıldı. Bu yasal düzenleme gereği 100.000 TL tutarında ceza gündeme gelecek.
Bunu yapan kiracı yandı! 1 Ocak’ta başlıyor, 100.000 TL cezası var!

Türkiye’de kiracılık meselesinin boyutları oldukça kapsamlı bir hale geldi. Yaz döneminde turizmde otellerin doluluk oranları düşünce yasal bir düzenleme yapılması gerekti. Gelen turistler otellerde konaklamak yerine kısa süreli ev kiralayarak konaklamayı tercih ettiler. Bu da otelcilik sektörü için büyük bir sorun haline geldi. Yaşanan sorun otelcilik ile de sınırlı kalmadı. Ev sahiplerinin çoğu evlerini kısa süreli kiralama ile turistlere kiralamayı tercih ettiler. Bu da kiralık ev arayanları zor durumda bırakıp kira fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

YASAL DÜZENLEME YAPILDI!

Geçtiğimiz günlerde kısa süreli ev kiralamalarına dair yasal bir düzenleme yapıldı. Bu yasal düzenleme gereği artık kısa süreli ev kiralamak isteyenler Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belge almak zorunda olacaklar. Belgesiz ev kiralaması yapan ev sahipleri ise her kiralama için 100.000 TL para cezası ile karşılaşacaklar. Bu belge alındıktan sonra ise ev sahipleri kısa süreli kiralama yapabilecekler.

KİRACILARA DA CEZA VAR!

Yapılan yasal düzenlemede kiracılara da ceza veriliyor. Ev sahiplerinden evi kiralayanlar bu kiralamış oldukları evleri turistlere kiralayarak kazanç elde ediyorlar. Bu evler sadece turizm amacıyla kiralanmak için de ev sahibinden kiralanabiliyor veya kiracı ikamet ettiği evi de kiraya verebiliyor. Şimdi yasal uygulamaya göre bu şekilde ev kiralaması yapılamayacak. Belgesi olsa bile 3. kişilerin kısa süreli ev kiralamaları kanuna aykırı olacak. Bunun için de kiracıların turistlere ev kiralamaması gerekiyor. Kısa süreli ev kiralayan kiracı bunu turizm amacıyla yaparsa 100.000 TL tutarında ceza ile karşılaşacak.

Öte yandan uygulamanın 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren başlayacağı açıklandı. 1 Ocak’tan itibaren kısa süreli kiralamalarda hem ev sahiplerinin hem de kiracıların çok büyük bir özen göstermeleri gerekecek.