Bu 14 şehirde yaşayanlar dikkat! Bu akşam ve yarın sabah yoğun kar yağışı geliyor

Türkiye'de bu yıl mevsimlerin geç gelmesi sonrasında kar yağışları da Meteoroloji tarafından rapor edilmeye devam ediyor.
Bu 14 şehirde yaşayanlar dikkat! Bu akşam ve yarın sabah yoğun kar yağışı geliyor

Bu 14 şehirde yaşayanlar dikkat! Bu akşam ve yarın sabah yoğun kar yağışı geliyor - Türkiye'de bu yıl mevsimlerin geç gelmesi sonrasında kar yağışları da Meteoroloji tarafından rapor edilmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yeni haftada gerçekleşmesi beklenen hava olayları da rapor edilmeye başlandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi internet sayfasında bu hafta gerçekleştirilen değerlendirmeler doğrultusunda 14 şehir için kar yağışının etkili olacağı belirtildi.

''Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Bitlis, Muş ve Bingöl çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu’nun kuzeyi, Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Kütahya, Afyonkarahisar ve Konya çevrelerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz'de kuvvetli, Antalya’nın doğusu ile Adana çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2) olması bekleniyor. Rüzgarın, Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege’de kuzeyli, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun batısında güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40- 80 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.''

ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT

Meteoroloji Genel Müdürlüğü açıklamalarına ek olarak, "Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır." uyarılarında bulundu.

"KAR ÖRTÜSÜ İLE UYANACAK"

Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten sosyal medya hesabından, ''Salı sabahına İç Anadolu ve Karadeniz'in iç kesimleri ince bir kar örtüsü ile uyanacak...'' açıklamalarında bulundu.

Meteoroloji tarafından yapılan uyarılar için de not eklendi. İşte yağış, rüzgar, çığ ve kar uyarıları.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz'de kuvvetli, Antalya’nın doğusu ile Adana çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2) olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ulaşımda aksamalar ve fırtınaya karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın, İç Anadolu'nun güney ve doğu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç, Doğu ve güneydoğu Anadolu'nun batı kesimlerinde güneyli yönlerden, Marmara ve Kuzey Ege'de kuzeydoğu yönlerden kuvvetli, yer yer fırtına şeklinde (40-80 km/sa) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı baca zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İlgili Haberler