Bir anda servet sahibi olabilirsiniz! Uzak akrabadan miras nasıl kalır?

Miras konusunda oldukça kapsamlı ayrıntılar merak uyandırıyor. Uzak akrabadan mirasın hangi koşullarda kalabileceği merak ediliyor. Uzak akrabadan miras kalmasının şartları nelerdir?
Bir anda servet sahibi olabilirsiniz! Uzak akrabadan miras nasıl kalır?

Miras paylaşımında uygulanan zümre sistemi ile uzak akrabadan miras kalımı bazı koşullarda mümkün olmaktadır. Bu şekilde hiç hesapta olmayan bir şekilde varlığından bile haberdar olunmayan uzak akrabadan miras kalabilir. Uzak akrabadan miras nasıl kalır? Uzak akrabadan miras kalabilmesi için hangi koşulların bir arada gerçekleşmesi gerekir.

UZAK AKRABA MİRASI!

Mirasta zümre sisteminin bilinmesi durumunda uzak akrabadan miras kalımı konusunda kafa karışıklığı gitmektedir. Hukuken 3 ayrı miras zümresi bulunmaktadır. Bu 3 zümrede de ayrı ayrı yasal mirasçılar bulunmaktadır. 1. zümrede bir kişi dahi olsa 2. ve 3. zümreye miras kalmamaktadır. Aynı şekilde 2. zümrede olanlar varda 3. zümreye de miras kalmamaktadır.

Bir kişinin ilk yasal mirasçısı onun çocuklarıdır ve bunlar 1. zümrede yer alırlar. Eğer vefat eden kişinin çocukları yoksa yani alt soyu devam etmiyorsa o zaman 2. zümreye bakılır. İkinci zümrede mirasçılar ölen kişinin anne ve babasıdır. Anne ve baba üzerinden onların çocukları ve torunları da yasal mirasçı olurlar. Yani amca, hala, dayı, teyze mirası bu şekilde alınabilmektedir.

Vefat eden kişinin anne ve babası hayatta değilse, onların çocukları ve torunları yoksa o zaman ikinci zümre de boş olduğu için 3. zümreye bakılır. Üçüncü zümrede ise ölen kişinin büyük annesi ve büyükbabası bulunmaktadır. Onlar üzerinden onların çocukları ve torunları da mirasçı olabilmektedir. Uzak akrabadan miras almak işte bu 3. zümre üzerinden olmaktadır. Kişi bu yolla büyük amcanın, büyük halanın yasal mirasçısı olmaktadır. 3. zümrede de kimse olmaması durumunda ise miras devlete kalacaktır.