Beterin beteri geliyor! Naci Görür kesinlikle 7'den BÜYÜK DEPREM olacak o şehri açıkladı

6 Şubat depremleri ile 11 ilde 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybederken yeni deprem alarmı bu sefer o şehrimiz için verildi. Bir sonraki büyük deprem nerede olacak Naci Görür açıkladı.
Beterin beteri geliyor! Naci Görür kesinlikle 7'den BÜYÜK DEPREM olacak o şehri açıkladı

Beterin beteri geliyor! Naci Görür kesinlikle 7'den BÜYÜK DEPREM olacak o şehri açıkladı - Cumhuriyet tarihinin en büyük depremini yaşayan Türkiye 6 Şubat tarihinde peş peşe biri 7.7 diğeri 7.6 olan iki büyük depremle sarsılmıştı.

Kahramanmaraş merkezli depremler bu ilimizin yanı sıra Malatya, Adıyaman, Hatay ve Gaziantep'te büyük büyük yıkıma neden olmuş 11 ilimizde deprem nedeniyle 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Türkiye bir kere daha acı deprem gerçeği ile yüz yüze gelirken yaşanan depremin ardından diğer illerde de büyük panik ve korku yaşanmıştı. Kahramanmaraş depremini yıllar öncesinden doğru tahmin eden Naci Görür deprem beklediği ili açıkladı.

BEKLENEN BÜYÜK MARMARA DEPREMİ NE ZAMAN, İSTANBUL DEPREMİ KAÇ ŞİDDETİNDE OLACAK?

Yerbilimci Prof.Dr.Naci Görür, Sarıyer’de bir üniversitede İstanbul’da olası depreme yönelik 'İstanbul ve Deprem' programına katılarak burada önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Görür yapmış olduğu konuşmasında "İkisinin ortası Marmara Denizi ve 1766’dan beri deprem yok. Burası sismik bir boşluk. Jeolojide sismik bir boşluk asla devam edemez, doldurulmak zorundadır.

naci-gorur.jpg

Burası kırılmak mecburiyetindedir, kırılmadan kalamaz. Oradaki hareketler ve enerji orayı muhakkak kırar. Bu Kuzey Anadolu’nun bir alışkanlığı var, depremleri doğudan batıya doğru taşıyor. Yani Kuzey Anadolu fayı her nerede bir deprem oluşturmuşsa oranın batısı bir sonraki deprem için hedef haline gelmiştir. Nitekim 1939’dan 2023’e kadar giden deprem zinciri hep doğudan batıya olagelmiştir. Bunlar çok basit. Doğa karmaşık olsa bile, insanı çok da aldatmayan tekerrür eden olaylar meydana geliyor. Bunun dışında yapılan hesapları kitapları söylemeyeyim, zaten Osmanlı tarihi var Bizans tarihi var, tarihi depremleri biliyoruz. Özetle, İstanbul’da kesinlikle 7’den büyük bir deprem olacaktır" diyerek tarihi işaret etti.

İstanbul'un acil olarak depreme hazırlanması gerektiğini belirten Naci Görür bunun en önemli ve öncelikli konu olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Kentsel dönüşümün önemi vurgulanırken İstanbul'un alt yapı sorunun da bu binalarla çözümlenmesi gerektiği ifade edildi.