Araç sahipleri RESMİ GAZETE'DE karar çıktı! Yaptırmayan 6 bin 275 TL para cezası ödeyecek

Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında milyonlarca araç sahibine son dakika uyarısı yapıldı. Uymayanlara 6.275 TL para cezası kesilecek.
Araç sahipleri RESMİ GAZETE'DE karar çıktı! Yaptırmayan 6 bin 275 TL para cezası ödeyecek

Araç sahipleri RESMİ GAZETE'DE karar çıktı! Yaptırmayan 6 bin 275 TL para cezası ödeyecek - Arabası olan kişilere alınan yeni karar için son dakika hatırlatma uyarısı yapılırken söz konusu zorunlu uygulama kararı Resmi Gazete ile yayımlanmıştı.

Yayımlanan karar kapsamında milyonlarca araç sahibine yapılan açıklamada zorunluluk hatırlatılarak uymayan kişilere para cezası kesileceği ifade edildi. Kesilecek olan para cezasının büyüklüğü dikkat çekerken kurala uymayan araç sahipleri tek seferde 6 bin 275 TL para cezası ödemek zorunda kalacaklar.

ARAÇ SAHİPLERİ! EGZOZ EMİSYON MUAYENESİ CEZASI 2023 NE KADAR, KAÇ TL?

Arabası olan kişilere yönelik olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. "11.03.2017 tarihli ve 30004 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği kapsamında madde 6’da yer alan;

“a) Hususi ve resmi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,

b) Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir, periyodik egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi tutulur.

c) İlk defa egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak taşıtların ölçüm tarihinin belirlenmesinde araç tescil kayıtlarında yer alan ilk muayene geçerlilik süresi esas alınır.”

screenshot-1.jpg

Hükümlerinde belirtilen periyotlarda egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırmaları gerekmektedir. ASELSAN ile birlikte geliştirilen Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) sistemi ile; araçların plakasını EGEDES cihazı ile okunmakta, plaka sorgulaması yapılarak aracın geçerli bir egzoz emisyon ölçümünün olup olmadığı araç görüntüsü ile birlikte kaydedilmekte ve raporlanmaktadır.

Öte yandan uygulamayla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü personelinin sistem üzerinden otomatik tutanak oluşturarak idari yaptırım uygulayabileceği, 2023 yılı egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezasının ise 6.275,00 TL olarak belirlendiği bildirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Söz konusu karar Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girerken belirlenen süreler içerisinde egzoz muayenesi yaptırmayan araçlar EGEDES sistemi ile trafikte otomatik olarak tespit edilerek para cezası alacaklar.