7,2 şiddetinde deprem uyarısı, Övgün Ahmet Ercan açıkladı! Kayseri, Kastamonu, Karaman 6 il sıraladı!

7,2 şiddetinde deprem uyarısı, Övgün Ahmet Ercan açıkladı! Kayseri, Kastamonu, Karaman 6 il sıraladı!
Türkiye’nin ünlü deprem uzmanlarından Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan dikkat çekici açıklamalarına devam ediyor. İl il açıklama yapan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan 7,2 şiddetinde deprem olabilecek ili açıkladı.

Türkiye’de bulunan illerin deprem riskleri konusunda vatandaşlara bilgilendirme yapan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan çok dikkat çeken bilgiler açıklamaya ddevam ediyor. Kahramanmaraş’ta meydana gelen büyük deprem felaketinden sonra o depremi yakından hissedenler veya depremin felaket boyutundan çok etkilenenler yeni bir depremden endişe etmeye başladılar. Özellikle de insanlar yaşadıkları illerde deprem potansiyelini öğrenmek istiyorlar.

İL İL AÇIKLAMA YAPIYOR!

Türkiye’nin ünlü deprem uzmanlarından Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan çok farkı bir bilgi paylaşımı yapmaya başladı. İl il incelemelerde bulunun deprem uzmanı o illerdeki fay hatlarını, geçmişte hangi şiddette deprem ürettiklerini, bu depremlerin tarihsel sıklığını ve diğer parametreleri bir araya getirerek meydana gelebilecek olası bir depremin en fazla hangi büyüklükte olabileceğine dair bir sonuca varıyor. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan bu yöntemle elde ettiği sonuçları kamuoyuna açıklayarak illerin deprem potansiyellerini ortaya koyuyor.

KAHRAMANMARAŞ SIRASINI SAVDI!

Son olarak 6 il için daha açıklama yapan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın Kahramanmaraş, Karabük, karaman, Kars, Kastamonu ve Kayseri hakkında bilgilendirmede bulundu. Kahramanmaraş için özel bir açıklama yapan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Yaptığımız çalışmada Kahramanmaraş’ta en fazla 7,7 büyüklüğünde bir deprem olabileceği sonucu ile karşılaştık. Ancak bu ilimizde 7 üzerinde iki deprem oldu. Artık bu ihtimal kalmadı. Uzun bir süre Kahramanmaraş’ta bu büyüklükte deprem olmayacaktır.” dedi.

KASTAMONU TOSYA’YA DİKKAT!

Diğer illeri de değerlendiren Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Karabük’te 5,0, Karaman’da 6,4, Kastamonu’da 7,2, Kayseri’de 6,7 büyüklüklerinde depremler olabilir. Bunlar en üst seviyelerdir. Olası bir deprem bu sınırları aşmayacaktır. Bu iller arasında Kastamonu’ya dikkat etmek gerekir. Kastamonu’nun merkezi güvenli ama Tosya için aynı şeyi ifade edemeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan alfabetik sırayla her gün bir başka şehir grubunun deprem riskini değerlendirerek vatandaşlara bilgi veriyor. Deprem için herhangi bir zaman ibaresi kullanmıyor ama o ilde gerçekleşebilecek olası bir depremin en fazla kaç büyüklüğünde olacağı konusunda insanları aydınlatıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.