65 yaş üstü ücretsiz ulaşım için KARA HABER son dakika duyuruldu! O tarihten sonra ÜCRETLİ olacak

65 yaş üstü ücretsiz ulaşım son Dakika kararı açıklandı. Ücretsiz ulaşımda yeni karar uygulamaya alındı...
65 yaş üstü ücretsiz ulaşım için KARA HABER son dakika duyuruldu! O tarihten sonra ÜCRETLİ olacak

65 yaş üstü ücretsiz ulaşım için KARA HABER son dakika duyuruldu! O tarihten sonra ÜCRETLİ olacak - Büyük bir bölümünü emeklilerin oluşturduğu ve ek iş yapamadıkları için de geçim sıkıntısı yaşayan 65 yaş üstü vatandaşlara bir daha kötü haber duyuruldu.

Geçim sıkıntısı her geçen gün artan 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz ulaşım konusunda kendilerine sağlanan hak son dönemde büyük tartışmalara neden olmuştu. Özel halk otobüsleri akaryakıta gelen zamlardan sonra zarar ettiklerini belirterek 65 yaş üstü ulaşımı iptal edeceklerini açıklamış, Aile Bakanlığı konuya müdahil olmuştu.

65 YAŞ ÜSTÜ ÜCRETSİZ ULAŞIMDA YENİ KARAR SON DAKİKA AÇIKLANDI!

65 yaş üstü ücretsiz Aydın Efeler ilçe merkezinde hizmet veren Özel Halk Otobüsleri’nin yasaya rağmen 65 yaş üstü yolculardan ücret talep etmesi tepkiye neden oldu. Bakanlığın araç başına aylık verdiği 3 bin 375 TL’lik desteğin sadece 2 günlük ücrete tekabül ettiğini ileri süren Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Okan Yalçın, “Masrafları karşılamadığı için ücret talep ediyoruz” dedi. Bakanlık kararıyla 4736 Sayılı Kanun kapsamında 65 yaş ve üstü vatandaşlara ücretsiz seyahat hakkı uygulaması devam ederken Aydın’da bu kişilere yönelik ücret uygulaması bazı tartışmaları da beraberinde getirdi.

aydin-1.jpg

Aydın Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi tarafından 65 yaş üzeri yolcuları para ile taşınmaya başlamasının kanuna aykırı olduğu ileri sürülmesi üzerine açıklama yapan Kooperatif Başkanı Okan Yalçın, “Zorla almıyoruz. Verenden alıyoruz” diyerek aldıkları ücrete tepki gösterilmesine anlamsız bulduklarını dile getirdi. İlgili kanunun değişmesi için Bakanlığa yazı yazdıklarını ancak kanunun yürürlükten kaldırılmaması nedeniyle yapılan eleştirileri kısmen haklı bulduğunu kaydeden Kooperatif Başkanı Okan Yalçın, “Bakanlığın bize araç başına aylık ödediği 3 bin 375 TL’lik tutar araçlarımızdan ücretsiz olarak faydalanan 65 yaş üstü kişilerin ancak 2 günlük yol ücretine tekabül ediyor. Biz buna 2 gün de kendimizden ekleyip ayın ilk 4 günü ücretsiz yaptık. Geri kalan günlerde kooperatifimize bağlı toplu taşıma araçlarımıza binen 65 yaş üstü yolculardan ücret talep ediyoruz. Vermeyene de yasa değişmediği için zorlamıyoruz.

aydin-2.jpg

Ancak gider kalemlerimiz arttı, enflasyon yükseldi. Anayasa’nın 173. Maddesi de ‘Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır’ şeklindedir. Giderlerimiz arttığı için yazın klimayı da açamıyoruz. Bir an önce ilgili kanunun değişmesini bekliyoruz” diyerek her ayın ilk 4 gününden sonra 65 yaş üstü yolculardan da zorlamadan para talep ettiklerini söyledi. Vatandaşlar, ne adla olursa olsun yasaya aykırı olarak 65 yaş üstü kişilerden para istenmesi olayının nezaket kuralları dışında yapıldığını belirterek özel halk otobüslerinin yasaya uymasını ve ilgililerce denetlenmesini istediler.

65 YAŞ ÜSTÜ ÜCRETSİZ ULAŞIM BİTİYOR MU, 65 YAŞ ÜSTÜNE OTOBÜSLER BEDAVA MI?

Konu hakkında farklı uygulamalar ve tartışmalar devam ederken bakanlık kesinlikle ücretsiz ulaşımın devam edeceğini dile getirmişi. Bazı şehirlerde Aydın'da olduğu gibi 4 gün ücretsiz ulaşım imkanı sunulurken bazı şehirlerde ise ücret talip edildiği yönünde şikayetler başlamıştı.