Twitter'ın Yeni Kuralları, Spam ile Savaşmak İçin Toplu Tweetlemeyi Yasaklıyor

Twitter’da bilinen bir sorun olan spam botlarla savaşmak için yeni bir yöntem devreye sokuldu.
Twitter'ın Yeni Kuralları, Spam ile Savaşmak İçin Toplu Tweetlemeyi Yasaklıyor

Daha önce binlerce Rus troll hesabın 2016 başkanlık seçimlerini etkilediğinin ortaya çıkması ile hızlanan çalışmalar sonuç verdi. 23 Mart 2018 tarihinden itibaren Twitter artık toplu tweetlemeyi engelleyebilecek.

Önlemler Alındı

Botlar tarafından yayılan yalan haberlerin engellenmesi, otomatik eylemlere karşı çıkmak ve "tweetdeckers" ın sızmasını önlemek için önlemler alındı. Bu önlemlere göre Twitter toplu twwetlemeyi engelleyebilecek ve bununla ilişkili olan hesapları askıya alabilecek. Bu şekilde önemli konularda yapılan zararlı faaliyetlerin önlenmesi amaçlanacak. Bu yeni uygulama ise 23 Mart 2018'de başlayacak.

Yönerge Değişiyor

Spamı önlemek için Twitter’da bazı kurallar vardı. Ancak bu kuralların yetersiz kalmasıyla yenileri de eklendi. Yeni yönergeye göre, bir kullanıcı aynı içeriği tweetleyemeyecek. Birbirine çok benzer hesaplara da izin vermeyecek. Postu beğenmek ya da kopyalamak için kullanıcılar aynı anda birkaç hesap kullanamayacak. Aynı içeriğin birden çok hesaptan aynı hashtag ile gönderilmesini sağlayan uygulamalar da yasaklanacak.

Tweetdeck Güncellenecek

Alınan tedbirler ile dikkat çeken konular birden fazla güncellenemeyecek ve ön plana çıkarılamayacak. Yeni yönerge doğrultusunda Tweetdeck de güncellenecek. Tweetdeck kullananlar aynı anda birden fazla hesaptan beğeni ve takip yapabilecek. Ancak tweet ya da retweet yapmaları önlenecek. Böylece Tweetterın daha güvenli olması amaçlanıyor.

İlgili Haberler