En Çok Kalori Yaktıran Sporlar

Kısa zamanda en fazla kalori yaktıran sporlar genellikle kardiyo egzersizlerinde görülebilir. Ağırlık çalışması yapanlar da ağırlık miktarı ve hareket çeşidine göre çok kalori yaktırabilir.
En Çok Kalori Yaktıran Sporlar

Bu ikisi arasındaki fark, birinin spordan sonra da metabolizmayı çalıştırmasıdır. Ağırlık çalışan sporcular genellikle spordan birkaç saat sonra da kalori yakmaya devam ettiklerinden kas oluşumuna daha fazla destek vermiş olurlar. Kardiyo yaparken metabolizma aniden çok hızlanır ancak sonra siz yavaşladığınızda o da yavaşlar.

Koşu, Yüzme ve İp Atlama

Açık havada yapılan yarım saatlik koşu veya yüzme 300-600 kalori arasında enerji harcamanızı sağlar. Bu nedenle haftanın 3 günü 45-60 dakika arasında zaman ayırarak etkili sonuçlar alabilirsiniz. Beslenmenize de dikkat ederek sağlıklı kilo vermek mümkün olabilir. Ayrıca dışarıya çok çıkmaya zamanınız yoksa ip atlama da son derece iyi bir alternatiftir. Genelde tamamlayıcı bir antrenman olarak değerlendirilen ip atlama evde ya da açık havada dakikada 10 kalori civarı kaybetmenize neden olur.  Ancak bu ve her antrenman için geçerli bir kural olarak bir hareketi artık kolay yapmaya başlıyorsanız aşamalı olarak bunu zorlaştırmanız gerekir. Aksi halde vücut ekstra bir çaba sarf etmediğinden yaktığı kalori de sınırlanacaktır.

Tenis ve Ritmik Fitness

Bu sporlarda da vücudun her bölgesi aktif şekilde hareket ettiğinden kısa sürede yüksek kalorilere ulaşmak mümkündür. Tenis ve müzik eşliğinde yapılan hareketler dayanıklılığı artıran sporlar arasındadır.

İlgili Haberler