Türkiye'de ilk vaka görüldü! Fahrettin Koca Türkiye'de Eris varyantı yok demişti!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’de Kovid-19’un Eris varyantının görülmediğini açıklamıştı ama bu varyantın Türkiye’de görüldüğü ortaya çıktı. Eris varyantı nedir?
Türkiye'de ilk vaka görüldü! Fahrettin Koca Türkiye'de Eris varyantı yok demişti!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu hafta Salı günü yapılan kabine toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlamış ve Türkiye’de Kovid-19’un Eris varyantının görülmediğini, vatandaşların herhangi bir panik yapmalarına gerek olmadığını açıklamıştı. Ancak bu açıklamanın üzerinden çok fazla bir zaman geçmeden Eris varyantının Türkiye’de de görüldüğü ortaya çıktı.

GAZETECİ ALTAN SANCAR AÇIKLADI!

Ünlü gazetecilerden Altan Sancar bir açıklama yaparak Eris varyantına dair çok önemli bir bilgiyi kamuoyu ile paylaştı. Ailece Eris varyantına yakalandıklarını duyuran Altan Sancar böylece Türkiye’de bu varyanta yakalanan ilk kişi oldu.

Sağlık durumu hakkında bilgi veren Altan Sancar, “Covid-19’un her varyantına yakalanmış biri olarak, Eris’i boş geçemezdim. Aile boyu yakalandık, ilk yakalandığımız ve aşısız olduğumuz dönem kadar ağır geçiyor. CRP değerini yükseltecek kadar ağır geçiyor. Geçti, gitti sandığımız koronavirüs hala aramızda yayılmaya devam ediyor.” dedi.

altan-sancar.jpg

FAHRETTİN KOCA NE DEMİŞTİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuya ilişkin, “Omicron’un alt varyantlarını görüyoruz, bunu uluslararası kamuoyuyla da paylaşıyoruz. Ortak bir platform var ve biz aktif üyelerinden biriyiz. Ama Eris varyantına henüz rastlanmadı. Vatandaşlarımızın tedirgin olmasını gerektiren hiçbir durum söz konusu değil. Eski günlere dönmek gibi bir durum asla söz konusu değil. Vatandaşımız müsterih olsun. Şu an gördüğümüz hiçbir varyantın virülansı yani hasta etme gücü, Omicron’dan daha yüksek değil. Onun için asla endişeye mahal yok. Gripten nasıl korunuyorsak aynı şekilde korunacağız.” açıklamasını yapmıştı.

DSÖ UYARDI!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bir yeni açıklama daha yaparak dünya genelinde Eris varyantının yayılmasının endişe verici boyutta olduğunu ve salgının kalıcı olacağı uyarısını yaptı. Özellikle Avrupa ve ABD’de eris varyantı vakalarının sayısının hızla arttığının tespit edildiği bildirildi.

ERİS VARYANTI NEDİR?

Kovid-19’un yeni bir varyantı olan Eris oldukça yayılmacı bir niteliğe sahip. Hızla yayılma özelliği olan Eris varyantının risk grubundaki insanlarda çok olumsuz sonuçlar doğurabildiği bildirildi. Kronik hastalar, çocuklar, yaşlılar ve hamileler üzerinde etkili olabilen bu varyantın yaygın olmasa da öldürücü etkisinin olabildiği biliniyor.