MEB açıkladı, bedavadan sınıf geçme tarih oldu! Liselerde sınıfta kalma geri geldi, devamsızlık kuralları değişti!

MEB açıkladı, bedavadan sınıf geçme tarih oldu! Liselerde sınıfta kalma geri geldi, devamsızlık kuralları değişti!
Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu değişiklikle beraber liselerde sınıfta kalma geri getirildi.

Türkiye’de 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı 11 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacak. Milyonlarca öğrenci yeniden okullarına başlayacaklar. Bu önemli gün öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı çok önemli değişiklikler yaptı. Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık liselerde sınıf geçmenin kuralları değiştirdi. Bu yönetmelik ile beraber liseler için sınıf tekrarı uzun yıllar sonra yeniden geri getirildi.

SINIF TEKRARI GERİ GELDİ!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın devreye soktuğu ve bu yıl uygulamaya başlayacağı yeni uygulama ile beraber liselerde sınıf tekrarı yapılabilecek. Ayrıca liselerde sınıf geçme ortalaması da yeniden belirlendi. Bu değişiklikle beraber liseler için sınıf tekrarı da geri gelmiş oldu.

6'DAN FAZLA DERSTEN BAŞARISIZ OLAN SINIFTA KALACAK!

Yapılan yönetmelik değişikliği ile beraber 50 ortalama ile liselerde sınıf geçme uygulaması da son buldu. Yeni değişikliğe göre alt sınıf dahil 6’dan fazla dersi başarısız olan öğrenci sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacak. Bu öğrencinin başarısız derslerinde başarılı olmadan sınıf geçmesine imkan sağlanmayacak. Öğretmenlerin bu yeni sistem konusunda hem öğrencileri hem de velileri özel olarak bilgilendireceği bildirildi.

AÇIK LİSEYE GEÇİŞİN ÖNÜ KAPANDI!

Yönetmelik değişikliği ile beraber açık liseye geçişlerde de değişiklik yapıldı. Açık liseye geçişler kısıtlanırken artık her isteyen örgün eğitimi bırakarak açık liseden devam edemeyecek. İstisnai durumlar haricinde kimsenin açık liseye geçişine izin verilmeyecek. Sadece milli sporcular, tutuklular, şehit ve gazi yakınları açık lise imkanından yararlanma hakkına sahip olup getirilen kısıtlamalardan muaf tutulacaklar.

DEVAMSIZLIK KURALI DEĞİŞTİ!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni yönetmelik ile beraber bir değişiklikte okullarda devamsızlık uygulamasında oldu. Devamsızlık kuralları da artık tamamen değişti. Özürsüz olarak 10 gün, toplamda ise 30 gün devamsızlık yapan öğrenciler not ortalamalarına bakılmaksızın başarısız sayılacaklar ve sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacaklar. Ayrıca bir öğrencinin özürsüz olarak üst üste 2 gün devamsızlık yapması halinde bu durum hemen öğrencinin velisini bildirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.