Sigarayı Zor Bırakanlar İçin Öneriler

Sigara içmek miktarı fark etmeksizin bir bağımlılık türüdür. Yani bu durum fiziksel ve psikolojik bir sorundur. Sorun olmasının ardındaki neden, her iki açıdan da sağlığa zarar vermesi ve bunun kanıtlanmış olmasıdır.
Sigarayı Zor Bırakanlar İçin Öneriler

Günümüzde sigara bağımlılarının neredeyse hepsi sigarayı zararlı bulduğu halde içmeye devam etmekte, bırakmak istediği halde bırakamamaktadır. Ancak bazı farkındalıklarla nadir de olsa bırakanlar mevcuttur.

Ruhsal Bağımlılığın Farkına Varın

Sigara bağımlılığının küçük bir bölümü fizikselken çok ciddi bir bölümü ruhsal bağımlılıktan oluşur. Yani bundan zevk alındığı düşüncesinin arkasında farklı nedenler yatar. Örneğin bazıları yalnız hissetmesini bu şekilde giderir, bazı kişiler kendini yetişkin gibi hissetmek için bunu içer, bazıları da sorunların sigara ile çözüleceğini düşünür ve destek olacağı umuduyla içer. İşin kötü kısmı bu amaçların hiçbirine yanıt vermeyen sigara aksine size zarar verirken varlığını kandırmaca halinde sürdürür. Anlık alınan zevk, sanki başka sorunların çözümü gibi algılanır ancak temelde maddi ve manevi açıdan biraz daha fazla zarar görürsünüz. Yani bu durumların bile farkına vararak sigara direnci geliştirirseniz bir süre sonra kendiniz daha iyi hissederek sigarayı bırakma yönünde motive olursunuz.

Kendinizi Oyalamayın

Kendinizi kandırmaya devam ettiğiniz sürece sigara bağımlılığından kurtulmak mümkün olmayacaktır. Sigarayı azaltarak bırakmak, arada bir içmek, arkadaş ortamında içmek vs. gibi bahaneler sadece bağımlılığın motiflendirilmesidir.  Günde 2 paket de içseniz 1 tane de içseniz bırakmak için bir daha içmemek üzere uzaklaşmanız gerekir.

İlgili Haberler