Sigarayı Bırakma Yolları

Herkesin kendine ve etrafına zarar verdiğini bildiği halde bırakamadığı sigara nikotin bağımlılığından çok daha fazlasıdır. Nikotinin yarattığı bağımlılık belli bir süre alınmadığında geçer, ancak düşüncelerin değişmemesi ile yeniden başlama olasılığı çok fazladır.
Sigarayı Bırakma Yolları

Bu nedenle sigarayı bırakma yolları çok fazla olduğu halde birçok insan devam etmektedir.

Neden İçtiğinizi Keşfedin

Sigarayı bırakabilmek için öncelikle neden içtiğinizi bulmanız gerekir. Onu içtiğinizde hayatınızın hangi bölümünü dolduruyorsunuz ve içmediğinizde bu boşluğu doldurabileceğiniz yiyecek dışında bir alternatif var mı bunun cevabını arayabilirsiniz. Bazıları sigaranın iyi bir oyalanma aracı olduğunu düşünürken bazı kişiler de sıkıntılı ve üzgün zamanlarında bunu dağıtmanın bir yolu olarak düşünüp kullanmaya devam edebilmektedir. Ancak içerken zevk verdiği düşünülen sigara aslında size tam tersine içten içe zarar veren bir etki gösterir.  Yani ne iyi bir dosttur ne de eğlenceli bir oyalanma aracı. Üstelik yıllar geçtikçe bunu somut şekilde sağlığınızdan kaybettiklerinizle de görebilirsiniz. Sigara içmek bir sorunsa ve bunu çözmek istiyorsanız bunu neden kullandığınızı bularak yerine sağlıklı bir düşünce yerleştirmeniz gerekir.

Geçici Çözüm ve Bahanelere Sığınmayın

Sigarayı bırakmak için en önemli noktalardan biri bırakma sürecini azaltarak bırakmak, elektronik sigarayla bırakmak gibi farklılaştırmaktır. Ancak bu uygulamalar bağımlılığı devam ettirdiğinden hiçbir işe yaramaz ve büyük olasılıkla normal sigaraya devam etmenize de neden olur. Sağlıklı bir hayat yaşamak herkesin hakkıdır ve nasıl hiç içmeyen kişiler sigara olmadan hayatlarını devam ettirebiliyorlarsa siz de aynısını yapabilirsiniz.

İlgili Haberler