Şeker En Tatlı Zehir

CNN TÜRK kanalında canlı yayına katılan Canan Karatay, Çanakkale’de 10 yaşındaki İdil’in şeker komasına girerek yaşamını yitirmesi üzerine şeker ve un uyarısını tekrarladı.
Şeker En Tatlı Zehir

7 gündür yoğun bakımda olan ve aniden fenalaşan küçük kızın yaşamını kaybetmesi üzerine açıklama yapan Karatay, çocukların ekmek ve şeker yememesi gerektiğini söyledi. Türkiye’de üretilen unların da sağlıksız olduğunu ve unların içindeki katkı maddesinin kesinlikle çıkarılması gerektiğini ifade eden Karatay, hamilelikte şeker yüklemesi konusunda da anne adaylarını uyararak, bu testi yaptırmamaları gerektiğini söyledi.

Aç karnına insülin direnci testini yaptırmanın yeterli olacağını ifade eden Karatay, çocukların ve yetişkinlerin bu testi yaptırarak değerin 5 ve üzerinde çıkmasının sakıncalı olduğunu anlamaları gerektiğini ifade etti.

Sağlıklı Olmak Zor Değil

Sağlıklı olmanın sanıldığı kadar zor olmadığını ifade eden Canan Karatay şeker bağımlılığından kurtulamayanlara kaya tuzunu önerdi. Kaya tuzu kullanarak damak zevklerinin değişebileceğini ifade eden Karatay, İngiltere’de tamamen yasaklanan şeker yüklemesinin ülkemizde de yasaklanması gerektiğini ifade etti.

Küçük kızın ölümüne çok üzülen ve aileleri ısrarla uyarmasına rağmen çocukların sağlıksız beslenmeye devam ettiğini söyleyen Karatay, şekerin hayatta çıkarılması gerektiğini söyledi.

Su İçer Gibi Zeytinyağı İçin

Su içer gibi zeytinyağı için diyen Canan Karatay, soğuk sıkım ve işlem görmemiş olan zeytinyağlarının tüketilmesi gerektiğini belirtti. Beslenme konusunda yapılan hataların şeker, marketteki şekerli gıdalar ve tatlı meyveleri tüketmekle başladığını ve hamilelikte yapılan şeker yüklemesinin anne ve bebekte şeker hastalığı riskini ciddi ölçüde arttırdığını ifade etti.

Türkiye’deki Unlarda Katkı Var

Türkiye’deki unlarda %10 oranında katkı maddesi olduğunu ve bu maddenin çok zararlı olduğunu söyleyen Canan Karatay, bu unlarla üretilen ekmek ve unlu mamullerin de zararlı olduğunu söyledi. Birçok dünya ülkesinde bu tür katkı maddesi ve unların kullanılmadığını ifade eden Canan Karatay, özellikle toplumumuzda çocuklara ekmek yedirilmemesi gerektiğini söyledi.

Ekmek yerine kabuklu ceviz ve fındık türü yiyeceklerin işlenmemiş halleriyle tüketilmesi gerektiğini söyleyen Canan Karatay, sağlıklı yaşamanın sanıldığı kadar zor ve masraflı olmadığını söyleyerek sözlerini bitirdi.

İlgili Haberler