Omuz Ağrısı Yaşayanlar Dikkat!

Gün içinde yaşana yoğun tempo, bilgisayar ya da masa başında sürekli oturmak omuz ağrısı için temel sebeplerden.
Omuz Ağrısı Yaşayanlar Dikkat!

Bir de yanlış yapılan hareketler, talihsiz kazalar, yanlış uygulamalar eklenince omuz ağrıları hiç gitmeyen bir hal alabiliyor. Bu yüzden omuz ağrısı neden olur, nasıl geçer birlikte bakalım.

Omuz Ağrıları Neden Olur?

Kaslardaki aşınma veya yırtıklar, omuzlardaki çıkık ya da kırıklar en çok yaşanan omuz sorunlarıdır. Bunların sebebi ise genelde yanlış yapılan hareketlerdir. Omuzdaki rahatsızlıklara en kısa sürede müdahale edilmediği takdirde kireçlenme olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemelidir. Bu durum ise cerrahi müdahaleyi ortadan kaldırır ve zorlu bir sürçe neden olur. Kollarınızı yukarı kaldırdığınızda ya da gerildiğinizde ağrılar hissediyorsanız doktora görünmekte fayda vardır.

Omuz Ağrısı Tedavisi

Ani hareketler nedeniyle omuz çıkığı çok sık yaşanmaktadır. Özellikle gençler bu şikayetle çok doktora başvurmalıdır. Bu durumlarda hasta şiddetli ağrı hissedecektir. Hiç hareket etmeden, acil olarak hastaneye kaldırılmalıdır. Omuz çıkığının tekrar etmesine de çok rastlanmaktadır. Bu durumlarda kesin sonuç için cerrahi müdahale gerekebilir. İleri yaş gurubunda ise omuzlarda aşınmaya bağlı yırtıklar görülür. Kas yıprandığı için an basit hareket dahi yırtığa sebep olabilir. Kapalı ameliyat il tedavi edilmektedir.

Omuz tendon zorlamaları ise ani şekilde ısınmadan yapılan hareket sonucu oluşur. Bu durumda da yırtık oluşabilir ve ilca ile tedavi edilebilecek düzeydedir.

İlgili Haberler