Maske ve kapanma geri mi geliyor? Sağlık Bakanı alınacak tedbiri açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Covid-19’un Eris varyantıyla alakalı olarak yeni bir açıklama yaptı. Eris varyantı nedeniyle kapanma olacak mı, maskeler geri dönecek mi?
Maske ve kapanma geri mi geliyor? Sağlık Bakanı alınacak tedbiri açıkladı!

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve 2 yıl içerisinde kontrol altına alınabilen pandemi nedeniyle Türkiye de büyük sıkıntılar yaşamıştı. Covid-19’un yeni bir varyantı olan Eris’in başta ABD ve Avrupa ülkelerinde olmak üzere yaklaşık 3 aydır hızlı bir yayılma eğilimi gösterdiği biliniyordu. Türkiye’de de geçtiğimiz Cuma günü ilk defa tespit edilen Eris varyantına dair Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni bir açıklama yaptı.

ERİS VARYANTI İÇİN YENİ AÇIKLAMA!

Mutasyonlarla virüsün yeni varyantlarının çıkmasının gayet olağan olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Koronavirüs, ta salgının en başından beri sürekli olarak mutasyona uğradı. Omicron varyantının ardından da tüm dünya basit tedbirler dışında normale döndü. Bir virüsü tamamen yok edemezsiniz. Genel olarak zamanla giderek daha zayıf varyantlara dönüşür.” dedi.

BU VARYANT KAPANMAYA NEDEN OLUR MU?

Türkiye’de de görülen Eris varyantının günlük hayata muhtemel etkilerini değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Eris adı verilen varyantın yoğun şekilde görüldüğü ülkelerde bile hayatın normal akışı sürmektedir. Bizim ülkemizde ise sınırlı sayıda vakaya rastlanmıştır ve yaygın bir varyant olmamıştır. Bunda da endişe edecek bir durum yoktur. Yoğun görülen ülkeler bile kapanmamışken bizim ek tedbirler uygulamamızı gerektiren bir durum yoktur. Bu varyantın kapanmayı gerektirecek bir etkisi de bulunmamaktadır. Eris varyantını bilim insanlarımız konuşabilirler ama bu konu halkımızın gündeminde olmasına gerek bile yok.” ifadelerini kullandı.

MASKELER GERİ GELECEK Mİ?

Eris varyantı karşısında insanların yapmaları gerekeni de açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Daha önce de söylemiştim. Eris varyantına karşı kendi kişisel tedbirlerimizi alabiliriz. Bu tedbirler aslında bu varyant için de değil, olması gereken bu olduğu için alınmalıdır. Yaşlılarımız, kronik hastalarımız kendilerine dikkat etmelidirler. Bunu yapmak yeterli olacaktır. Ne abartılacak ne de endişe edilecek bir durum yoktur.” şeklinde konuştu.