Resmen açıklandı, sistem değişti! Memur maaş zamları artık böyle hesaplanacak!

Türkiye’de milyonlarca memur ve memur emeklilerinin maaş zamlarının hesaplanmasında sistem değişikliğine gidildi. Yeni sisteme dair ipuçlarını Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan açıkladı.
Resmen açıklandı, sistem değişti! Memur maaş zamları artık böyle hesaplanacak!

Türkiye’de milyonlarca memurun ve memur emeklisinin maaşlarına yapılacak olan zammın ne kadar olacağına dair büyük bir merak yaşanırken bir sistem değişikliği geldi. Memur maaşlarında nasıl hesaplama yapılacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yaptığı açıklamaların satır aralarından çıktı.

MEHMET ŞİMŞEK AÇIKLAMIŞTI!

Memurların maaşlarında yapılacak olan zammın hesaplamasında değişikliğe gidileceğini ilk olarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklamıştı. Buna göre memurlara gerçekleşen enflasyon rakamları ile değil hedeflenen enflasyon rakamları üzerinden maaş zammı yapılacak.

Bu sistem tepki çekmiş olsa da ekonomi yönetiminin yeni sistemde ısrarcı olduğu biliniyor. Tepkilerin nedeni ise bugüne kadar belirlenen enflasyon hedeflerinin bir tanesinin bile tutmaması olmuştu. Devletin açıkladığı enflasyon hedeflemelerinin gerçekleşmemesine rağmen o hedeflerden maaş zamlarının hesaplanmasının haksızlık olacağı eleştirileri yapılıyor.

ÇALIŞMA BAKANI DUYURDU!

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan bugün memur maaş zamlarına dair önemli bir açıklama yaptı. Bu açıklamada en düşük memur maaşının Ocak ayında 33.000 TL’yi aşacağı bilgisi yer alırken gözden kaçan çok önemli bir detay da bulunuyor.

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan memur maaşlarına zam konusunda, “Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50'ye yaklaşacaktır. En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır.” dedi.

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan memur maaşlarına uygulanacak olan zammın hesaplamasına ilişkin sistem değişikliği haberini satır arasında verdi. Bakan Işıkhan’ın kullandığı “enflasyon hedeflemelerine göre” ifadesi maaş zammı hesaplamalarında değişikliğe işaret ediyor. Bugüne kadar gerçekleşen enflasyon üzerinden maaş zamları hesaplanıyordu. Yeni sistemde ise hedeflenen enflasyona göre maaş zammı yapılacak.

NE KADAR ENFLASYON HEDEFİ VAR?

Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında enflasyon hedefleri açıklanmıştı. Buna göre 2023 yıl sonunda yüzde 65 oranında enflasyon hedeflemesi yapıldı. Memurlar için zam hesaplamasında bu oran kullanılmayacak. Onun yerine 2024 yılında hedeflenen yüzde 33 oranındaki enflasyon hedefi üzerinden zam hesaplaması yapılacak. Bu da memur maaş zamlarının bir kısmının tırpanlanmasına neden olacak.