Eris varyantı alarmı verildi! Koronavirüs yasakları KAPANMA ve tedbir kararları için vaka sayısı kaç olmalı?

Türkiye'de ilk Eris varyantı vakası görülürken koronavirüs yasakları ve tedbirleri gündeme geldi. Vaka sayısı kaç olursa korona yasakları geri döner?
Eris varyantı alarmı verildi! Koronavirüs yasakları KAPANMA ve tedbir kararları için vaka sayısı kaç olmalı?

Eris varyantı alarmı verildi! Koronavirüs yasakları KAPANMA ve tedbir kararları için vaka sayısı kaç olmalı? - Koronavirüs kabusu bir kere daha dünyanın korkulu rüyalar görmesine neden olurken eris varyantı 15 Eylül 2023 tarihi itibari ile Türkiye'de de ortaya çıktı.

İsrail ve İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede sorunlar yaşanmasına neden olan koronavirüs salgını eris varyantı için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son dakika açıklaması yaptı ve 9 kişide hastalığın ortaya çıktığını açıkladı. Söz konusu kişilerin aynı şehirde yaşadıkları ve birbirleri ile temaslı oldukları belirtilirken hastalığın ortaya çıktı il ise açıklanmadı.

VAKA SAYISI KAÇ OLURSA KORANAVİRÜS YASAKLARI GERİ GELİR, TAM KAPANMA, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE MASKE ZORUNLULUĞU GERİ GELİR Mİ?

Dünyadan gelen haberlerin ardından zaten pek çok uzman insanların bu kış özellikle de kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında maske takmalarını önerirken Eris varyantı Türkiye'de de görüldü. Hatırlanacağı üzere pandeminin etkili olduğu 2020 ve 2021 yıllarında koronavirüs tedbirleri için baz alınan vaka sayısı 50 bin olarak uygulanıyordu.

O dönemde Omicron varyantında yaşanan yükseliş nedeni ile 50 bin vaka sayısı ile yeniden yasak kararları devreye alınmıştı. Uzmanlar bu varyant için ise ekonomik koşulları gerekçe göstererek vaka sayısı yerine yoğun bakım doluluk oranı ve ölüm oranı gibi verilerin dikkate alınacağını, hastalığın normal grip hastalığı gibi atlatılması durumunda zorunlu tedbir kararlarının devreye alınmasının zor bir ihtimal olduğunu belirtiyorlar.