Bakan Koca son dakika duyurdu! Eris Varyantı Türkiye'de görüldü hem de tam 9 kişide

Covid-19'un Omicron varyantının alt türleri arasında yer alan Eris varyantının ülkemizde görüldüğü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından resmen açıklandı. Bakan Koca'nın açıklaması dikkat çekti.
Bakan Koca son dakika duyurdu! Eris Varyantı Türkiye'de görüldü hem de tam 9 kişide

Koronavirüs felaketi dünyayı büyük ölçüde etkiledi ve yeni varyantlar hala ortaya çıkmaya devam ediyor. Toplumun büyük bir kısmı aşılar ve enfekte olma yoluyla bağışıklık kazanmış durumda, ancak yeni varyantlar hala bir tehlike oluşturmaya devam ediyor.

Bu bağlamda, son olarak Türkiye'de görülen Eris varyantı, Covid-19'un Omicron varyantının bir alt türü olarak kaydedildi. Eris varyantı, Türkiye'de tespit edilen son varyant olarak öne çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantının Türkiye'de görüldüğünü bir son dakika olarak duyurdu ve bu gelişmeyi "Endişe kaynağı olmayan bir gelişme" olarak değerlendirdi. Koca, Eris varyantının Türkiye'de tespit edilen 9 kişiyle sınırlı olduğunu ve bu kişilerin yurt dışı temaslı olduğunu belirtti.

BAKAN KOCA'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Bakan Koca'nın açıklaması şu şekilde;

''Endişe konusu sayılmayacak bir gelişme.

Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurt dışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz.

Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız.''

saglik-bakani-duyurdu-eris-varyanti-turkiyede-goruldu-3f9a9871-w1200xh565.webp

Uzmanlara göreyse yeni varyantlar, pandeminin kontrol altına alınmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle, toplumun dikkatli olması, aşılarını yaptırması ve uygun önlemleri almış olması gerekiyor. Sağlık yetkililerinin rehberliği ve bilimsel araştırmaların takibi, salgının daha fazla yayılmasını engellemek için hayati öneme sahiptir şeklinde açıklamalar uzmanlar tarafından sosyal medya platformlarında paylaşıldı.