Eris bitmeden Pirola geldi! Prof. Şenol tarih verdi koronavirüs maske zorunluluğu sokağa çıkma yasağı...

Dünya bir kere daha Covid-19 salgını tehdidi altına girerken Eris varyantı paniği yaşanırken bu seferde Pirola varyantı uyarısı geldi.
Eris bitmeden Pirola geldi! Prof. Şenol tarih verdi koronavirüs maske zorunluluğu sokağa çıkma yasağı...

Eris bitmeden Pirola geldi! Prof. Şenol tarih verdi koronavirüs maske zorunluluğu sokağa çıkma yasağı... 2019 senesinde ilk olarak Çin'in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs hastalığı küresel ekonominin çökmesine neden olurken dünya genelinde milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Hastalığın büyük bir hızla yayılması ve ölüm oranın artmasının üzerine Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan ederken ülkeler birbiri ardına sınırlarını kapatmış, uçuş yasakları, sokağa çıkma yasağı, maske zorunluluğu gibi pek çok uygulama acil kodu ile devreye alınmıştı. Yaşanan salgın aşının bulunması ve aşılamanın başlaması ile aşılmış, hayat yeniden eski normale dönmüştü. Ancak bu kış öncesi pek çok ülkede hastalığın yeni varyantlarının ortaya çıkması büyük bir panik dalgası yaşanmasına neden oldu.

PİROLA VARYANTI HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ, TEHLİKELİ Mİ?

Yaşanan panik dalgası artarken konu hakkında bir açıklamada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol tarafından yapıldı. Şenol yapmış olduğu açıklamasında “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu varyant için henüz bu ismi kabul etmedi ancak çok dikkatimizi çekiyor. 2021’in sonunda Omicron dönemine girdik. Omicron bütün sahayı kapladı ve onun çocuklarından ilerliyoruz. Ağustos başından beri konuştuğumuz Eris varyantı, onun çocuklarından biri.

Bize komşu balkan ülkelerde, İtalya, İngiltere ve ABD’de 2 hafta önce eris ile ilgili vakaların arttığını, hastane yatışlarının çoğaldığını gördük. Bu esnada Pirola adını verdiğimiz varyant dikkatimizi çekmeye başladı. Çünkü Japonya, Danimarka, İngiltere gibi ülkelerde sahada vaka tespitleri başladı. Bu varyant Omicron’a da uzaklaşıyor ve bu bizi tedirgin ediyor. Çünkü bağışıklıktan tümüyle kaçarsa aşılama, testleme gibi elimizde doğru bir şekilde açtığımız kartları bize yeniden dağıttırır" diyerek riskin büyük olduğunu ifade etti.

ERİS VARYANTI SONRASI PİROLA VARYANTI SAHNEDE! TÜRKİYE'DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE MASKE ZORUNLULUĞU GERİ GELİR Mİ?

Prof. Şenol açıklamasında yeni varyantın şu ana kadar 9-10 ülkede görüldüğünü, hastalğın 2-3 ay içerisinde önlem alınmasını zorunlu kılacak bir boyuta ulaşabileceğini ifade etti. Özellikle de 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan kişiler için maske uyarısı yapan Şenol hastalık belirtisi gösteren kişilerin ise kesinlikle evlerinden dışarı çıkmaması gerektiğini ifade etti.

Genel yasaklar için ise hükümetlerin politikaları süreci belirleyecek gibi görünüyor. Ancak küresel piyasaların yeni bir kapanma sürecini karşılayamayacağı, bu nedenle hükümetlerin son ana kadar kapanma ve zorunlu yasaklara karşı direnecekleri belirtiliyor.