SGK uzmanı formülü verdi! EYT'ye gerek kalmadı bu şartlarla 1800 prim günü ile erken emeklilik kapısı açıldı

EYT yasası ile milyonlarca kişi emekli olurken EYT kapsamı dışında kalanlara malulen emeklilik şartları açıklandı.
SGK uzmanı formülü verdi! EYT'ye gerek kalmadı bu şartlarla 1800 prim günü ile erken emeklilik kapısı açıldı

SGK uzmanı formülü verdi! EYT'ye gerek kalmadı bu şartlarla 1800 prim günü ile erken emeklilik kapısı açıldı - AK Parti tarafından hazırlanan kanun teklifi ile sonunda milyonlarca kişinin beklemiş olduğu Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT kanunu çıkartılmış, ilk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesi olan kişiler için yaş şartı kaldırılmıştı.

Ülkemizde 8 Eylül 1999 senesinde yapılan yasal düzenleme ile emeklilik şartlarına yaş şartıda eklenmiş, emeklilik için gün sayan milyonlarca kişi bu şarta takıldığı için emeklilik hakkını yitirmiş ve EYT çatısı altında toplanmaya başlanmıştı. Aradan geçen yıllar boyunca EYT'liler mücadelelerine devam ederken süreçte pek çok kişi kişi yaş şartını tamamlayarak emekli olurken kalan kişiler ise mücadelelerini sürdürmüş ve sonunda EYT yasası çıkartılmıştı.

MALULEN EMEKLİLİK NEDİR, KİMLER MALULEN EMEKLİ OLABİLİR?

EYT kapsamı ilk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesi olan kişileri kapsarken bu kapsam dışında kalan kişiler için erkem emeklilik kapıları kapatılmıştı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu köşe yazısında gelen soruyu yanıtlayarak malulen emeklilik için aranılan şartları açıkladı.

malulen-emeklilik.jpg

Sarısu okuruna vermiş olduğu cevapta malulen emekli olmak için 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı şartı arandığını ifade ederek bu şartları yerine getiren kişilerin EYT şartı aranmaksızın hemen emekli olabileceğini ifade etti.

Malulen emekli olmak isteyen kişilerin bu şartlar altında yapmalarını gereken ifade eden Sarısu "Hastalığınız nedeniyle yüzde 60 oranında işgücü kaybına uğradığınıza dair sağlık kurulu raporu alabilirseniz ve raporunuz ile tıbbi eklerini inceleyecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu malul olduğunuza karar verirse, süre ve prim şartlarını sağladığınızdan malulen emekli olabilirsiniz.

Yüzde 60 oranda rapor alamazsanız, en az yüzde 40 oranında işgücü kaybına uğradığınıza dair rapor ve Maliye’den vergi indirim hakkı almanız halinde, 6 Ağustos 2002 tarihi itibarıyla 12 yıldan fazla sigortalılık süreniz olduğundan engelli hakkıyla 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarına tabi olarak, vergi indirim hakkı alacağınız tarih itibarıyla emekli olmanız da mümkün" diyerek erken emeklilik formülünü duyurdu.