Bu Etkenler Diz Kireçlenmesini Tetikliyor

Dizde kireçlenme ilk olarak kendini dizde meydana gelen ağrılar ile göstermektedir fakat bir süre geçtikten sonra bu ağrılara ek olarak şişlik ya da kilitlenme tarzı şikayetler eşlik etmeye başlayacaktır.
Bu Etkenler Diz Kireçlenmesini Tetikliyor

Bunlar doğrultusunda diz kireçlenmesinde şiddetli bir şikâyet artışı başlayacaktır böyle bir durumda mutlaka ilaç tedavisine başlaması gerekmektedir. Dizde kireçlenmenin diğer adı dizde bulunan eklem kıkırdağının aşınması demektir.  Bu hastalık genel olarak 35 yaş üstü kişilerde görülmesine rağmen, günümüzde oldukça sık karşılaştığımız obezite sorununda yol açtığı bir hastalık olarak görülmektedir. Eğer dizde kireçlenme belirtileriniz bulunuyor ise mutlaka doktorunuza başvurmanız gereklidir aksi takdirde sağlık sorunları yaşamanız olasıdır.

Dizde Kireçlenme Nedenleri

Dizde kireçlenmenin en temel belirtisi dizde meydana gelen ağrılardır. Bu hastalığı sağlayan romatoid artrite bağlı olan romantizmal hastalıklarda eklemde oluşan kırıklar sonrasında da bu hastalığın oluştuğu bilinmektedir. Bunun dışında kontrolsüz spor yapımı ve obezite de dizde kireçlenmenin nedenleri arasında yer almaktadır. Spor yaparken dizde meydana gelen menüsküs yırtılması da bu kireçlenmeye sebep olmaktadır.

Dizde Kireçlenme Tedavisi

Dizde kireçlenme hastalığında kullanılan üç çeşit tedavi bulunmaktadır. Sırayla bunları teker teker inceleyelim.

İlk tedavi yöntemi hastalığın başlangıç aşamasında yapılmakta olan kilo kaybı ve ağrı kesici amacı ile kullanılan ilaçlar kullanılmaktadır bunun yanında kıkırdak destekleyici ilaçlar da hastaların bir kısmında ağrıyı azaltabilme özelliğine sahip olmaktadır.

Diğer ikinci bir yöntem ise fizik tedavi uygulaması ve ekleme uygulanan birtakım enjeksiyonlardır. Bu enjeksiyonlar genel olarak kıkırdak kayganlığını ek olarak arttıran ve sürülmeyi azaltıcı bir özellik taşımaktadır.  Bu yöntemde hastanın kendi kanından hazırlanan zengin plazma adı verilen kök hücre enjeksiyonları oluşturulmaktadır. Bu enjeksiyonlar sonucunda hastalarda iyileşme tarzı sonuçlar görülmektedir.

Bunun dışında son tedavi yöntemi ise hastalığın ileri aşamasında oluşan tedavinin işe yaramadığı hastalarda kullanılan bir yöntemdir. Bu tedavide artroskopi ameliyatları uygulanmaktadır bu da işe yaramaz ise protez diz ameliyatı tercih edilmektedir. Bunlar dizde kireçlenme tedavisi mutlaka olunmalıdır bu ciddiye alınması gereken bir durumdur.

İlgili Haberler