Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğazda kaşıntı ve tahriş, gıcık ile birlikte görülen boğaz ağrısı nedenleri genelde farenjit ve bademcik iltihabı gibi durumlardır.
Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Kış aylarında ve mevsim geçişlerinde görülen bu durum bazen de alerjik olabilir. Kas ağrıları, ateş, yutmada zorluklar gibi belirtilerin de eşlik ettiği boğaz ağrısında

Farenjit ve Bademcik İltihabı

Bademcik iltihabı ve farenjit genelde virüslerden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden teşhis koyulduktan sonra buna göre bir tedavi yapılır.

Bazen de bakterilerden kaynaklanan boğaz enfeksiyonları görülmektedir. Bu durumda 38 derecenin üzerindeki ateş görüldüğünde birçok ayırı tanıyla durumun ne olduğu anlaşılır. İltihapların giderilmesi için gerekli olan tedavi genelde antibiyotik ve boğaz spreyleri kullanılarak uygulanmaktadır.

Apse

Küçük dilin diğer tarafa itilmesiyle kendini gösteren apse boğaz ağrısına neden olur bu yüzden genelde halsizlik, ateş ve iltihap ile birlikte görülen bu durum ağızda bir şey varmış gibi hissetmeye neden olur. Bu yüzden rahatsızlık verebilir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısına en iyi gelen şeyler, ılık bir zencefilli çay ile limondur. Doğal olarak yapabileceğiniz bu tariflerle her zaman elinizin altında bulunan bu gıdalarla sorununuzu çözebilirsiniz. Ayrıca bir tatlı kaşığı zencefil ve yarım tatlı kaşığı bal karıştırılarak içilir. Bu macun öksürüğü de kısa sürede keser ve sorunsuz bir şekilde tüketilebilir.

Boğaz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Boğaz ağrısı için dahiliye bölümüne gidilmesi gerekmektedir. Bir iç hastalıkları uzmanı size gerekli muayeneyi yaptıktan sonra boğaz ağrısının sebebini ortaya çıkaracaktır. Bu yüzden boğaz ağrısına neyin neden olduğunun ortaya çıkması için mutlaka detaylı tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Boğaz Ağrısının Diğer Nedenleri

Sürekli kuru havada bulunmak boğaz ağrısına neden olmaktadır. Mesela klimalı ve kombili ortamda bulunmak boğazda tahriş ve yanma hissine neden olabilir. Bu yüzden ortamın genelde nemli olmasının tercih edilmesi oldukça önemlidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları ya da lenfoma gibi sorunların da boğaz ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Bu yüzden en iyi şekilde değerlendireceğiniz çözümlere ulaşmanız için boğaz ağrısının nedenini öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

İlgili Haberler