Bel Ağrısının Sebebi Stres Olabilir

Herkesin dönem döne yaşadığı bel ağrıları stresten kaynaklanıyor olabilir. Uzmanlar depresif insanlarda daha fazla bek ağrısı yaşandığını söyledi.
Bel Ağrısının Sebebi Stres Olabilir

Sebepsiz olan bel ağrılarına karşı bol bol egzersiz yapmak ve stresten uzak durmak gerektiği ifade ediliyor.

Bel Ağrısının Sebepleri

Uzmanlar bel ağrısının sebebi olarak genelde omurga hastalıkları, yanlış duruş alışkanlıkları, tümörler, ani hareketler, kontrolsüzce ağır eşyaların kaldırılması veya zorlama gibi sebepleri saymaktadır. Bel ağrıları ortaya çıkınca bir kaç haftada geçmezse altındaki sebepleri araştırmak gerekir. Ancak bazen öyle hastalar olur ki bel ağrısı çekmesine rağmen bu sebeplerden hiç birine rastlanmaz. Ağrı ise sık sık tekrarlayan bir hal almaktadır. İşte bu durumda nazara alınacak bir ihtimal daha var: depresyon.

Depresyon Bel Ağrılarını Tetikliyor

Uzun süren bel ağrılarında depresyon önemli bir rol oynuyor. Duygusal ve sosyal olarak yük ve stres altında olan kişiler kronik bel ağrısına daha kolay yakalanıyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre bel ağrıları, depresyon ile yakından bağlantı gösteriyor. Kronik bel ağrısı şikayeti olan hastaların yaklaşık yüzde 80’i depresif belirtilere sahip. Kalan yüzde 20 ise depresyon yaşıyor. Bu durumda bel ağrısı mı depresyona sebep oluyor yoksa depresyon mu bel ağrısı yaratıyor sorusu halen tartışılıyor. Ancak verilere bakıldığında her iki ihtimal de oldukça yüksek görülüyor. Her halükarda kronik bel ağrısı yaşayanlar stresten uzak durmaya özen göstermeliler.

İlgili Haberler