Pakdemirli affını istedi yeni bakan Kirişci oldu

Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli bakanlık görevinden affını istedi. Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi oldu.

POLİTİKA 04.03.2022, 14:42

Pakdemirli affını istedi yeni bakan Kirişci oldu

Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli bakanlık görevinden affını istedi. Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi oldu.

POLİTİKA 04.03.2022, 14:42
Pakdemirli affını istedi yeni bakan Kirişci oldu

Resmi Gazete ‘de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Bekir Pakdemirli'den boşalan Tarım ve Tarım ve Orman Bakanı değişti

Resmi Gazete ‘de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Bekir Pakdemirli'den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığına Vahit Kirişci atandı.

Resmi Gazete ‘de yayınlanan karar şöyle duyuruldu:

“Görevden af talebi kabul edilen Bekir Pakdemirli'den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığı'na Vahit Kirişci Türkiye Anayasası'nın 104'üncü ve 106'ncı maddeleri gereği atanmıştır.”

VAHİT KİRİŞÇİ KİMDİR?

Resmi Gazete'de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan atamayla Tarım ve Orman Bakanlığı görevine getirilen Vahit Kirişçi, 22. ve 23. dönem Adana Milletvekilliği görevini yürütmüştü.

4 Aralık 1960 yılında Kahramanmaraş'ta dünyaya gelen Vahit Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni bitirdi.

Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi'nde tamamladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda teknik eleman olarak çalıştı.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995'te doçent, 2001'de profesör oldu. 16'sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlendi.

22. ve 23. Dönem Adana Milletvekillidir. 22. Dönem'de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği ve Başkanvekilliği, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı yaptı. 23. Dönem'de aynı komisyonun Başkanlığına yeniden seçildi. 4 Mart 2022 tarihi itibariyle Tarım ve Orman Bakanı olarak atandı.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Kaynak: UŞAK GÜNDEM
Yorumlar (1)
refik koralttan 12 ay önce
nedir bu fetoculardan çektiğimiz,eski bakanın kardeşi fetodan içeride,yenisi adil öksüzün yanında resmi var yahu memlekette hiç sicili düzgün insanmı kalmadı? değişen birşey olacağını sanmıyorum.tarımımız ne yazıkki ithalata mahkum olmuş durumda herşey ithal,gübre mazot ilaç ateş pahası yarımın ruhuna fatiha.