Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim kararını imzaladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminin gerçekleştirileceği takvimi resmen başlattı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim kararını imzaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim kararını imzaladı - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde önümüzdeki seçimlere ilişkin açıklama yaptı. 2023 seçimi için 14 Mayıs tarihini işaret eden Erdoğan'ın açıklamaları ile seçim tarihi netleşti.

2023 CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ İÇİN TAKVİM BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerle ilgili aldığı kararı açıklamak üzere kamera karşısına geçerken ''ile Aziz milletim, değerli basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Biraz önce anayasamızın 116. maddesinin verdiği yetki ile 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs'ta yenilenmesi kararını imzalamış bulunuyorum. Resmi Gazetede yayımlanacak kararın ardından YSK 2 aylık seçim takvimini başlatacaktır. Buna göre inşallah 2 ay sonra ilk pazar günü olan 14 Mayıs 2023 tarihinde milletimiz Cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek üzere sandık başına gidecektir.'' ifadelerine yer verdi.

DEPREM FELAKETİNE DE DEĞİNDİ

Yaşanan deprem felaketi nedeniyle seçim tarihine ilişkin tartışmaların son bulduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Asrın felaketi olarak nitelenen bu deprem Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis, Adana ve Elazığ illerimizde yüreklerimizi yakan can ve mal kayıplarına yol açtı. Depremin ilk günlerindeki ağır kış şartları, hasar gören alt yapı ve 500 kilometreyi bulan yıkım alanının büyüklüğü işimizi hayli güçleştirmiş olsa da ya bir yol bularak ya bir yol açarak insanlarımızın yardımına koştuk. Bu 11 ilimizde yaşayan 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen geniş bir çevrede hissedilen depremde 47 binin üzerinde insanımız vefat ederken, 115 binden fazla insanımız da yaralı olarak kurtarıldı. Amacımız bir yıl içinde 244 bin konut ve 75 bin köy evinden oluşan 319 bin haneyi tamamlayarak, hemen hak sahiplerine teslim etmektir. Etap etap tamamlayarak 3,5 milyon insanımıza yeni, güvenli, huzurlu hayat alanları oluşturana kadar çalışmakta kararlıyız.''diyerek sözlerini sonlandırdı.
 

İlgili Haberler