Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulunda konuştu! Tüm dünyaya KKTC'yi tanıyın çağrısı!

Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir konuşma yaparak tüm dünyaya önemli mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan dünya ülkelerine KKTC’yi tanımaları çağrısında bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulunda konuştu! Tüm dünyaya KKTC'yi tanıyın çağrısı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan merakla beklenen BM Genel Kurulu konuşmasını yaptı. Tüm dünyaya önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en dikkat çeken mesajı ise KKTC’nin tanınmasına yönelik yaptığı çağrı oldu.

DÜNYA TEHLİKELİ SINAMALARLA KARŞI KARŞIYA

Dünyanın karamsar bir tablo ile karşı karşıya olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın geleceğine dair geçtiğimiz yıl yine burada çizdiğimiz kötümser tablodan daha iyi bir tablo ortaya koymamız mümkün değildir. Karşımızdaki fotoğraf küresel ölçekte daha karmaşık, daha tehlikeli sınamalarla karşı karşıya kaldığımızı göstermektedir. Kendi ülkemin güneyinde, kuzeyinde, doğusunda ve batısında birçok çatışma, savaş, insani kriz ve sosyal gerilim vardır. Küresel ekonomik sorunların da eklenmesi ile bu krizlerle baş etmek her geçen gün daha da zorlaşıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Suriye ile Kuzey Afrika bölgesinde vekalet savaşlarının aracı haline dönüştürülen terörizm kırılganlığı hızla artan uluslararası güvenlik iklimine onarılamaz zararlar veriyor. Küresel güçlerin ihtiraslarını kullanarak büyüyen terör örgütlerinin faaliyet alanları teknolojik gelişmeler ile kötüleşen sosya ekonomik şartlardan da istifade ile adeta bir salgın gibi geniş coğrafyalara yaygınlaşıyor.

Yabancı karşıtlığı, ırkçılık ve İslam düşmanlığının yeni bir krize dönüşme emareleri son bir yıldır endişe verici boyutlara ulaştı. Dünyanın hangi köşesinde yaşarsak yaşayalım iklim değişikliği ve buna bağlı doğal afetler artık günlük hayatımızın bir gerçeği haline gelmiştir.”

DÜNYAYA DEPREM TEŞEKKÜRÜ!

Deprem felaketine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye 6 Şubat 2023 sabahı gerek büyüklüğü gerekse de etkilediği alan itibariyle yüzyılın en büyük doğal afetlerinden birisini yaşamıştır. BM dahil uluslararası toplum yardım çağrımıza ivedilikle yanıt vermiştir. Bu cevabın samimiyetini, fedakarca ortaya konan çabaları ve ülkemize sağlanan cömert desteği unutmamız mümkün değildir. 50 binden fazla insanımızı kaybettiğimiz, 850 bin yapının kullanılmaz hale geldiği, milyonlarca insanımızın yaşadığı şehirlerin yıkıldığı bu kara günde ülkemize gösterilen dostluk bizim için tek teselli kaynağı olmuştur. Bunun için destek veren 100’den fazla ülkeye ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.” dedi.

BM’nin yapısal değişikliğe ihtiyacı olduğunu da söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Güvenlik Konseyi artık dünya güvenliğinin teminatı olmaktan çıkmış ve 5 ülkenin siyasi stratejilerinin çarpışma alanı haline gelmiştir. Bunun için dünya 5’ten büyüktür çağrısı yapıyoruz. Bölgede her başları sıkıştığında DEAŞ bahanesine sarılanların oyunları artık ifşa olmuştur. Ayrıca AB’den beklentimiz de ülkemize yönelik yükümlülüklerini yerine getirmeleri için harekete geçmeleridir. Türkiye’ye yönelik ikircikli tavırlara son verilmesi gerekiyor.” dedi.

KKTC ÇAĞRISI!

KKTC için de bir çağrı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doğu Akdeniz'in barış, refah ve istikrarın egemen olduğu bir coğrafyaya dönüşebilmesi ancak tüm tarafların hak ve hukukuna saygı gösterilmesiyle mümkündür. Bizim kimsenin hakkında gözümüz yoktur. Kimsenin de haklarımızı yok saymasına müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz. Kıbrıs meselesinin ortaya çıkmasının 60'ıncı yıl dönümündeyiz. Kıbrıs Türk tarafı Kıbrıs meselesinde adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması için daima samimi gayret göstermiştir. Bu çözümün artık federasyon modeli temelinde gerçekleşemeyeceği herkesin kabul ettiği bir gerçektir. Uluslararası toplumun bunu kabullenerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanımaya, bu ülkeyle diplomatik, siyasi ve ekonomik bağlar kurmaya davet ediyoruz. Adadaki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nden de sergilemekle mükellef olduğu tarafsızlığa da titizlikle riayet etmesini bekliyoruz. Zaten itibarı zedelenen bu gücün Kıbrıs'ta yeni bir itibar kaybıyla karşı karşıya kalmasını istemeyiz.” ifadelerini kullandı.