Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de konuştu! Enflasyon, mülteciler, yeni Anayasa açıklamaları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’de katıldığı 13. Concordia Yıllık Zirvesi’nde soruları yanıtlayarak enflasyon mesajı verdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de konuştu! Enflasyon, mülteciler, yeni Anayasa açıklamaları!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için gittiği ABD’de 13. Concordia Yıllık Zirvesine katıldı. Zirvede düzenlenen programda soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiye dair açıklamalar yaparken enflasyon mesajı da verdi.

ABD İLE İLİŞKİLER

ABD ile Türkiye’nin ilişkilerine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD ile güvenlikten ticarete kadar çok boyutlu ilişkilerimiz var. Türkiye’de ABD firmalarının yatırımı 14,5 milyarı buldu. ABD’nin bu yatırımlarının artmasını arzu ediyoruz. İkili ticaretimiz 32 milyar doları aşmıştır.” dedi.

TÜRKİYE SALGIN DÖNEMİNDEN BAŞARIYLA ÇIKTI

Türkiye’nin salgın dönemini küçülmeden atlattığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülke olarak salgın döneminden başarıyla çıktık. Bazı ülkeler içine kapanık politikalarla o süreci yönettiler. Biz öyle yapmadık. Salgın döneminde 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi destek verdik.” ifadelerini kullandı.

YENİ ANAYASA AÇIKLAMASI

Yeni Anayasa çalışmalarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim şu anda parlamentoda Anayasa’yı değiştirecek bir gücümüz yok. Bu ülkemizin ortak meselesi ve birlikte çözmek durumundayız. Parlamentoda grubu olanlar bizim çağrımıza yanıt verirlerse beraberce yeni Anayasa’mızı hazırlarız. Bu da tüm parlamentonun başarısı olur. Ben bu çağrıyı yaptım ve yapmaya da devam ediyorum. Bunu beraber çözmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

MÜLTECİLER KALMAYA DEVAM EDECEK

Mülteciler hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de şu anda 5 milyona yakın mülteci var. Bizim mültecilere bakışımız çok farklı. Bunun için de mültecilere ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar ne yapmışsak bundan sonra da bunları yapmayı sürdüreceğiz. 600 bine yakın Suriyeli tamamen kendi istekleri doğrultusunda gönüllü olarak ülkelerine döndüler.” dedi.

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Enflasyon konusunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda küresel enflasyon tüm dünyayı tehdit ediyor. Biz de bunun bedelini ödedik ve ödemeye de devam ediyoruz. Fakat bizim ekonomi ekibimiz buna dair yoğun bir çalışma ortaya koyuyor. Bu süreci başarılı bir şekilde yönetiyorlar ve inanıyorum ki yıl sonu, bilemedin yıl başında bunu başaracağız. Enflasyonla mücadelemizde olumlu neticeler alacağız. Bu doğrultuda 2024’e çok daha farklı bir pozisyonda girmiş olacağız.” dedi.