CHP İzmir'de Tunç Soyer kararı il başkanlığı önünde protesto edildi!

CHP’nin 31 Mart seçimleri için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in aday gösterilmemesine İzmir’de çığ gibi tepkiler sürüyor. Tunç Soyer’i destekleyenler İzmir CHP İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yaptılar.
CHP İzmir'de Tunç Soyer kararı il başkanlığı önünde protesto edildi!

CHP’de İzmir kaosu yaşanmaya devam ediyor. CHP’nin en güçlü olduğu il olan İzmir’de belirlenen adaylar İzmirlileri memnun etmedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in liste dışı kalmasına büyük tepkiler gösteriliyor. Bugün yaklaşık 100 kişilik grup Tunç Soyer kararını protesto etmek için CHP İzmir İl Başkanlığı’nın önünde toplandılar.

Öfkeli kalabalık CHP’nin Tunç Soyer’i tercih etmemesini kabullenemediklerini belirterek kararın yeniden gözden geçirilmesini talep ettiler. Basın açıklaması yapılırken Tunç Soyer’e açık destek verildi. Tunç Soyer yerine aday gösterilen Cemil Tugay’ın ise vatandaşlardan destek alamadığının altı çizildi.

CHP'nin 31 Mart'ta gerçekleşecek yerel seçimlerde İzmir'de mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i aday göstermemesi üzerine toplanan bir grup vatandaş, CHP Genel Merkezi'nin
kararına tepki gösterdi. Basın açıklama yapan vatandaşlar, Soyer'e destek verdi.

31 Mart 2024'teki yerel seçimlerde İzmir'de CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Cemil Tugay'ı belirlemesinin ardından bir grup vatandaş, mevcut İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e destek protestolarına devam etti. CHP İzmir İl Başkanlığı önüne gelen 100 kişiyi aşkın grup, yaptıkları basın açıklamasında Başkan Soyer'in yeniden aday gösterilmesini istedi. Ellerinde pankartlarla Soyer'e destek veren grup, 'İzmir Tunç’tur, Tunç kalacak', 'Tunç varsa biz varız, yoksa yokuz' sloganları attı.

"Özgür Özel'i yanılttılar"

Basın açıklamasında konuşan Neslihan Karayılan, "Tunç Soyer'in 15 yıllık belediye başkanlığında yaptıkları ortadadır. Elbette ki bizim genel başkanımız da bizim cenahımızda yetişen biridir ve emeği, hakkı çok iyi bildiğine eminiz. Bizim çok inandığımız Sayın Genel Başkan Özgür Özel'i yanılttılar. 30 ilçe için ve Soyer başkanımızın bütün anketlerini manipüle ederek genel başkanımızın önüne koydular. Sayın Özel mutlaka bu hatayı görecek ve bu yanlıştan dönecek." dedi.

Muhtardan "5'li çete" vurgusu

Basın açıklamasında söz alan Konak Emir Sultan Mahallesi Muhtarı Hüseyin Heptepe ise, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay'ın mahallesinde bugün gerçekleştireceği programa kimsenin katılmadığını öne sürerek, Tugay'ın Karşıyaka'da verdiği iddia edilen ihalelere vurgu yaptı. Heptepe, "Çok konuştuk. İzmir için çok mücadele ettik. Tunç başkan, İzmir üzerinde ve tüm Türkiye üzerinde 'Yurtta sulh, cihanda sulh’un son savunucusu, son lideridir. Şu anki genel merkez tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday gösterilen Cemil Bey'in programı vardı bugün Emir Sultan Mahallesi’nde. Cemil Tugay'ın açıklamış olduğu programda saat 14.30 olarak belirtilmiş ancak saat 14 ve 14.20’de hiç kimse yok. Bir tane seçmen Cemil Tugay'ı karşılamıyor. Lütfen sayın genel başkanım, sizlere sesleniyorum. Bugün kendi yapısını kuramayan, Karşıyaka'daki beşli çeteye vermiş olduğu ihaleyle İzmir'i onlara teslim etmeyin. İzmir Tunç'tur, Tunç kalacak" diye konuştu.