5. Engelsiz Sanat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yön Engelsiz Sanat Derneği tarafından ve Uşak Üniversitesi Sosyal Hizmet Topluluğu katkılarıyla, Uşak Üniversitesi ev sahipliğinde bu yıl 5.’si düzenlenen Engelsiz Sanat Ödülleri Töreni, Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
5. Engelsiz Sanat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Ödül törenine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Koca, Uşak Vali Vekili Ömer Kalaylı, Uşak Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ünal, AK Parti Sakarya Milletvekili ve eski milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Bünyami Korkmaz, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Deniz, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, İlçe Kaymakamları, 26. Dönem AK Parti Uşak Milletvekili Dr. Alim Tunç, üniversite üst yönetimi, kurum ve kuruluş müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

"Biz Varız"

Programın açılış konuşmasını yapan Yön Engelsiz Sanat Derneği Başkanı Erdem Öksüz, toplumsal farkındalık oluşturma amacında olduklarını belirterek, ev sahipliğinden dolayı başta Rektör Savaş olmak üzere, etkinliğin her anında yanlarında olan Sosyal Hizmetler Topluluğu öğrencilerine, törenin ödüllerini tasarlayan ve engelli bireylere ödüllerin yapımında yardımcı olan Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne şükranlarını sundu. Gecenin asıl aktörlerinin engelsiz, güzel gözler olduğuna dikkat çeken Öksüz, ‘‘Bu gece için, kendileri için ve “biz varız” demek için çalıştılar. Kütüphane kurdular, Uşak’ı fotoğrafladılar, ödülleri hazırladılar.’’ dedi.

Uşak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü Başkanı Doç. Dr. Cemile Zehra Köroğlu, bu özel geceyi organize eden Yön Sanat Atölyesine, Sosyal Hizmet Bölümüne, değerli katılımcılara ve Prof. Dr. Savaş’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

"Engeller Zihinlerdedir"

Prof. Dr. Savaş, Birleşmiş Milletler öncülüğünde bütün dünyada kabul gören 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün ülkemizdeki ve tüm dünyadaki engelliler için hayırlara vesile olmasını dileyerek, ‘‘Aslında engel fizikte değil, engel canda değil, engeller zihindedir. Zihindeki engelleri yıkamazsak engelliler için çok şey yapmış olamayacağız. Onun için önce zihindeki engelleri kaldırmak gerekmektedir. O da eğitimle olacaktır, farkındalık oluşturmakla olacaktır. Kararlı bir şekilde çalışarak, ne istediğini bilerek ve tüm zorluklara rağmen hayatın içerisine daha çok engelli kardeşlerimizi dahil ederek, engellilik durumunu ortadan kaldırabiliriz. Okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı, eğitim materyallerini yeniden düzenleyerek, yeniden inşa ederek engelli kardeşlerimizin eğitiminin önündeki engelleri tek tek kaldırmaya çalışmalıyız. Son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler ve uygulamalarla geçmişten çok daha iyi bir noktadayız. Uşak Üniversitesi olarak engelsiz üniversite olma yolunda hızlı adımlar atıyoruz." dedi.

Engel Sözcüğü Aşıklar Diyarında Kabul Görmüyor

Programa katılan Uşak Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ünal ise, engellerin kaldırıldığı bir Uşak için, Uşak Belediyesi olarak önemli adımlar atıldığını kaydetti. Engel sözcüğünün belediyecilikten her anlamda uzak tutulduğunu ve çözümcül bir yaklaşımla zorlukların kolaylaştırıldığını dile getirdi. Başkan Yardımcısı Ünal, "Burada bir kez daha görüyoruz ki engel diye bir şey yoktur. Engelleri aşmak, birlik, beraberlik ve dayanışma ile mümkündür. Toplumun her alanında yer alan ve bizlerin en kıymetli emanetleri olan engelli kardeşlerimizin daima sesine kulak veriyor, onlarla birlikte güzel bir gelecek inşası için çalışıyoruz. Engel sözcüğü aşıklar diyarı Uşak'ta kabul görmemektir. Dayanışma kültürü ile engelleri kaldırıyoruz." diye konuştu.

Yılın Siyasetçisi Sofuoğlu

Bakan Yardımcısı Ahmet Koca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak üniversiteler, belediyeler, valilikler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte projelere imza attıklarını ve desteklediklerini belirterek, bu özel gecede bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Koca, ‘‘Salonu dolduran özel insanlarımızı yaptıkları çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Helal olsun diyorum. Onlar bizim baş tacımız.’’ dedi.

Kenan Sofuoğlu'nun, ‘‘Yılın Siyasetçisi’’ ödülünü aldığı gecede, Sofuoğlu yakın zamanda başlattığı ‘Spora Gönül Ver’ projesinde engelli bireylerle bir araya geldiklerini belirtti.  Sofuoğlu, salonda bulunan tüm özel insanlara böylesi bir gece yaşatan herkese teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların ardından engelli bireyler tarafından hazırlanan çeşitli gösteriler sahnelenerek, 5. Engelsiz Sanat Ödülleri sahiplerini buldu.

İlgili Haberler