Çilek nasıl saklanır? Çilek bozulmaması için ne yapılmalı, nasıl uzun süre dayanır?

Artık marketlerdeki ve manavlardaki yerini alan çilek pek çok eve hızlı bir giriş yaptı. Vitamin ve mineral açısından da çok zengin olan çileğin doğru bir şekilde saklanması gerekiyor. Peki, çilek nasıl saklanır, bozulmaması için ne yapılmalı?
Çilek nasıl saklanır? Çilek bozulmaması için ne yapılmalı, nasıl uzun süre dayanır?

Buzdolabında meyvelerin taze bir şekilde durabilmesi için onların doğru saklanması gerekiyor. Bu noktada da bozulmaya en elverişli meye olan çilek için araştırmalar hız kazanıyor. Peki, çilek nasıl saklanır? Çileğin bozulmaması için ne yapılmalı?

Çilek genellikle alındıktan kısa süre içerisinde bozulmaya başlar. Çileği eğer doğru bir şekilde saklarsanız, bozulmanın önüne geçerek daha uzun sürede afiyetle çilek tüketebilirsiniz.

Meyveleri taze tutmak için onların nasıl saklanması gerektiğini bilmek gerekiyor. Hem tadının, hem görüntüsünün hem de renginin bozulmaması için de çileği doğru saklamak gerekiyor. İşte çilek nasıl uzun süre dayanır, sorusunun cevabı..

30 SANİYE TUTUN

Çilekleri ilk olarak 50 derecelik bir sıcak suyun içinde yaklaşık olarak 30-35 saniye kadar tutun. Daha sonra havlu kağıt ile ıslaklıklarını alın. Bu şekilde meyvenin daha uzun süre küflenmede durmasını sağlayabilirsiniz.

1 HAFTA BOZULMAYACAK

Diğer bir yol yıkadığınız çilekleri bir kabın içerisine aralarına havlu kağıt koyarak yerleştirmek. Havlu kağıdınız nemlendikçe değiştirebilirsiniz. Ortalama olarak bu şekilde çilekleriniz bir hafta sağlam kalacaktır.

KAVANOZUN İÇİNE KOYUN

Hava geçirmez cam bir kavanozun içerisinde koyduğunuz çilekler de uzun süre dayanacaktır. İlk olarak güzel bir şekilde yıkadığınız çilekleri cam kavanozun içerisine koyun. Buzdolabında sakladığınız çilekler bu şekilde 1- hafta bozulmadan duracaktır.

Çileklerin bozulmadan kalmasını sağlayabileceğiniz bir diğer yöntem de onları sadece yıkayacağınız zaman kullanmak olacaktır. Yani çilekleri buzdolabına yıkamadan koyun. İhtiyacınız oldukça alın ve yıkayın.