SSK Evlerinde Milyonluk Kıyak İddiası

İYİ Parti Uşak Merkez İlçe Başkanı Hakan Savaş, Uşak Belediyesinin yasaları çiğneyerek bazı müteahhitlerin haksız kazanç elde etmelerine göz yumduğunu iddia etti.

GÜNCEL 12.08.2020, 13:38 15.08.2020, 19:18

SSK Evlerinde Milyonluk Kıyak İddiası

İYİ Parti Uşak Merkez İlçe Başkanı Hakan Savaş, Uşak Belediyesinin yasaları çiğneyerek bazı müteahhitlerin haksız kazanç elde etmelerine göz yumduğunu iddia etti.

GÜNCEL 12.08.2020, 13:38 15.08.2020, 19:18
SSK Evlerinde Milyonluk Kıyak İddiası

HABER - SALİH KILINÇ / Savaş’ın iddialarına göre; Uşak Belediyesi, 3194 Sayılı İmar Yasasına eklenen ve dikey yapılaşmayı 31 Temmuz tarihinden itibaren engelleyen geçici maddeyi aşmak için var olan binayı 31 Temmuz tarihinden önce yıkılmış kabul etti ve ona göre işlemler yaptı. Ancak, bina 9 Ağustos tarihinde yıkıldı.

Savaş, bu usulsüzlük sonucu Uşak Belediyesi kasasına girmesi gereken milyonlarca liranın yandaş müteahhitlerin cebinde kaldığını ve kamu zararı oluştuğunu da sözlerine ekledi.

Deva İnşaat Şirketinin ortaklarının AKP Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Şemen ve MUSİAD Uşak Şube Başkanı İbrahim Yıldırım olduğunu belirten Savaş, “Diğer müteahhitler neredeyse bir ay uğraştıktan sonra yıkım ruhsatı alırken, yandaş müteahhitlere yapılan bu kıyak manidardır” dedi.

ARSA GÖRÜNEN ALANDA BİNALAR VAR

Uşak’ta AK Parti’li Belediyenin yandaşlara yaptığı bu kıyağın tamamen usulsüz ve suç olduğunu belirten Savaş, “Uşak Cumhuriyet Mahallesi Atapark civarında bulunan eski SSK evlerine ait 2 bina AKP Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Şemen ve MUSİAD Uşak Şube Başkanı İbrahim Yıldırım’ın ortak olduğu DEVA İnşaat tarafından satın alınmış ve bir günde birleştirme yapılarak 28 Temmuz tarihinde Kadastrodan üzerinde bina olduğu halde ‘arsa’ kaydı düşülmüştür” iddiasında bulundu.

Üzerinde iki bina olan arsanın kadastroda arsa gösterildikten sonraki süreç hakkında da açıklamalarda bulunan Savaş, “Bu işlemler yapılırken binada hala oturan insanlar vardı. Ama kayıtta arsa görünüyor. 9 Ağustos tarihinde burada yaptığım çekimlerde binaların hala yıkılmadığını tespit ettim

Binalar üzerindeyken arsada jeolojik etüt yapılmış. İnşaatla ilgili kime sordumsa bina olan bir arsada jeolojik etüt yapılarak zemin etüt raporu hazırlamayacağını söyledi. Kadastro ve LİHKAB jet gibi çalışarak binaları 2 günde arsaya çevirmiş.” ifadesini kullandı.

KAMUNUN MİLYONLARCA LİRASI MÜTEAAHİTLERİN CEBİNDE KALDI

Uşak’ta inşaat işleri ile uğraşan diğer müteahhit, inşaat mühendisi ve mimarların, Uşak Belediyesi tarafından yandaşlarına yapılan kıyaktan çok rahatsız olduğunu ve kendilerinin en basit bina yıkım işinde bile günlerce ruhsat alamamaktan yakındığını iddia eden Savaş, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Uşak Belediyesi mevcut binaları 31 Temmuz öncesi yıkılmış göstererek yandaş şirketin burada 8-10 katlı bina yapmasına ve usulsüz olarak milyonlarca lira kazanmasına neden olmakla kalmıyor. Kamunun parasını da müteahhitlerin cebinde bırakıyor.

Şöyle ki: Bu yandaş şirket bu alanda 31 Temmuz sonrası çok katlı bina yapmak istese, Uşak Belediyesine başvurması ve yasalara göre yüzde 70’ni belediyeye yatırması gerekirdi. Bu da söz konusu arsada yaklaşık 20 milyon TL para demektir.

Uşak Belediyesi bu inşaatla ilgili hem yasaları çiğnemiş hem de milyonlarca lira kamu zararına yol açmış olacaktır. Bu işlem derhal durdurulmalı ve Uşak’ta inşaat sektöründe diğer insanlara yasal olarak nasıl davranılıyorsa yandaş inşaat şirketlerine de aynı prosedürü uygulamalıdır. Lütfen yol yakınken bu yanlıştan dönün.”

Konu ile ilgili görüşlerini almak istediğimiz Uşak Belediyesi geriye dönerek herhangi bir açıklama yapmadı.

Yorumlar (7)
Ali astar 7 ay önce
Bu şehrin insanlarının bu kadar hakkı yenmemeli. Yazıklar olsun Belediye
Adem BOLAT 7 ay önce
Bir şey dikkatimi çekti, İbrahim YILDIRIM ESKİ SSK kurum binasını aldığında Belediye Başkanı Nurullah Çağan adamı (İbrahim YILDIRIM'ı) 5 yıl resmen mahvetmeye çalıştığını duydum kimsenin sesi çıkmadı ama şimdi yandaş müteahhit oldu şaşırdım inanın şimdiki başkanla Nurullah Çağan aynı partiden , İbrahim YILDIRIM o zaman da yandaş değilmiydi peki, İbrahim YILDIRIM 26 yıldır Uşak ta yaşıyorum, Uşak ta tanıdığım en dürüst adam gibi adam çocuklarıda öyle , adam 6 yıl önce sattığı dairenin elektrik su arızasını hala takip edip yaptırıyor.Bu arada benim ne daire almışlığım nede başka bir bağlantım söz konusu değildir.
Osman Karar 7 ay önce
Burada ki mesele kanunlara uyulmuşmu uyulmamışmı Uyulmadıysa İyi parti ilçe başkanı haklıdır.
Adamın iddiaları ortada Hakan Savaşın iddiaları gerçek dışı ise belediye ve mütahit şirket konuya açıklık getirsin
Gereği yapılmalı 7 ay önce
Eğer bir kıyak, vurgun, yolsuzluk olduğu düşünülüyorsa ve delilleri varsa, savcılığa gidip suç duyurusunda bulunulmalı. Yüz binlerce Uşaklının hakkı mı büyük, bir tane müteahhit mi?
Bahadır Sungur 7 ay önce
Bütün dert siz yiyorsunuz ben yiyemiyorumdur. Gerisi hikaye
Ali 7 ay önce
Bütün orayı yapanlar herkesten tektek satın aldı birçok kişiye yıllardır kira ödeniyor
Üzgün 7 ay önce
2 yıldır kat karşılığı için , proje için uğraşıyor müteahhit firmalar . 2 günde olacak iş mi .gitsinler o dairede oturanlara bı sorsunlar.
Sizinle kaç kere toplantı yapıldı.konusuldu...
*ayricadaha bir sürü SSK evi apartmanı var ada var görelim yapabilecek babayiğit i de selam duralım .boş konuşmayın .