ODAL’da yıkılıyor okullar bölgesi tarih oldu

Uşaklının, “Okullar Bölgesi” olarak tabir ettiği alanda ayakta kalan son okul binası Orhan Dengiz Anadolu Lisesi (ODAL) binalarının yıkımına başlandı.

GÜNCEL 28.05.2021, 17:45

ODAL’da yıkılıyor okullar bölgesi tarih oldu

Uşaklının, “Okullar Bölgesi” olarak tabir ettiği alanda ayakta kalan son okul binası Orhan Dengiz Anadolu Lisesi (ODAL) binalarının yıkımına başlandı.

GÜNCEL 28.05.2021, 17:45
ODAL’da yıkılıyor okullar bölgesi tarih oldu

ODAL’ında yıkılması ile tarihi eski İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Endüstri Meslek Lisesi (Sanat Okulu) dışında hiç okul binası kalmadı. Bölgede TOKİ tarafından “Millet Bahçesi” yapılması bekleniyor.

Uşak Lisesi, Besim Atalay Orta Okulu, Kız Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Uşak Lisesi ve Orhan Dengiz Anadolu Lisesi gibi 6 okulun bulunduğu ve öğrenci sesleri ile çınlayan alan, şimdi greyderlerin homurtusu ve yıkılan bina sesleri ile toz toprak içerisinde kaldı..

Bölgede kalan son okul binası olan Orhan Dengiz Anadolu Lisesinin de yıkımına başlandı. ODAL öğrenciler gelecek eğitim ve öğretim yılında Korupark eteklerinde bulunan yeni binalarında öğrenim görecek.

ODAL binasının bulunduğu alan 1980 öncesi Uşak Eğitim Enstitüsü ve yetiştirme yurdu olarak yıllarca Uşaklılara hizmet vermiş, 1984 yılında da “Uşak Anadolu Lisesi” adıyla, daha sonra da  “Orhan Dengiz Anadolu Lisesi” olarak yine eğitim hizmetlerine devam etmişti.

OSMANLI İMPARATORLUĞU ZAMANINDA DA MEDRESEYMİŞ

O zamanki adıyla “Ayıntap” olan Gaziantep’den kalkarak göç eden ve 1835 yılında Uşak’a göç eden Aymtabizade Hacı Ahmet Efendi tarafından kurulan Ayıntabi Medresesi, Osmanlının son dönemlerinde imparatorluğun en büyük medreselerinden birisi olarak tarihe geçmiştir.

Bir başka deyişle Tam 186 yıl eğitim kurumlarının yer aldığı bölge, eğitim kurumlarının kaldırılmasıyla bundan sonra “Millet Bahçesi” adıyla anılacak.

BAŞKAN ÇAKIN YAPILAŞMA OLMAYACAĞINA DAİR SÖZ VERMİŞTİ

Başkanlığa seçilişinin 2. yıldönümü nedeni ile Nisan ayında bir basın toplantısı düzenleyen Uşak Belediye Başkanı Mehmet çakın, Millet Bahçesi ile ilgili şu bilgileri vermişti:

Burada daha önce gerçekleşen ihalenin otoparkın tek katlı olmasından dolayı iptal edilmiştir. İhaleyi alan firmayla ihaleyi iptal etmeden otoparkın iki katlı olması noktasında anlaşamadık. Milletvekillerimizle e yapılan istişare sonucu ihalenin iptal edilmesi noktasında bir iradenin ortaya çıktı. Yapılacak yeni ihalede otoparkın  2 katlı olması istiyoruz.

Bölgede yıkımlar devam edecek. Ancak yıkılan binaların yerine kesinlikle yenisi yapılmayacaktır. Bunun garantisini veriyorum.  Burasını, vatandaşlarımızın temiz hava alabileceği, güzel ve kaliteli zaman geçirebileceği bir mekan olacaktır.”

Yorumlar (6)
Vatandas 2 yıl önce
Yıkım işleri hızlı yapım işleri yok
He he 2 yıl önce
İnşaat sektöründe ne rantlar döndüğüne, müteahhitlere tanınan toleranslara tüm Türkiye şahitken garanti vermiş. Buna insanlar bir yerleriyle güler. Koca Uşak'ın 60 yıllık tarihini mahvettiler.
A.O 2 yıl önce
Sayın başkan nasıl garanti veriyorsun zihniyetiniz bu okulları nasıl yıktıysa ileriki zamanlarda tekrar okul binası yapılmıycagını kestiremiyorsun herhalde yıllardır biri yapar biride gelir yıkar bu zihniyet degişmedikce daha cook binalar yıkılır tekrar yapılır bu işe garanti vermek biraz zor
Tamer Turan 2 yıl önce
Daha evvel de Torlak camii arkasındaki katlı otopark şehrin trafik yoğunluğunu alması için ucube giriş çıkışlı bir şekilde yapılmış ve alt katı para yüzünden bir yerli market zincirine satılmıştı. Şimdi burası da Millet bahçesi bahane edilerek milli servetin heba edilmesi ile yıkılıyor. Yenisini yapmak yerine ,bu devirde yıkmak yapmak alışkanlık oldu. Güzelim eski spor salonu cayır cayır yıkıldı. ODAL'ın arkasındaki yurt binaları Uşakta olmayan Kadın sığınma evi olarak kullanılamazmıydı ? Allah korusun yarın Uşakta bir felaket olsa bu millet nerede bir çatı altı bulacak. Ufak masraflarla bu binalar ayakta tutulabilirdi. Katlı otoparka gelince .Bu kadar alana alel acele bi katlı otoparkı yapmak iyi olmaz. Çok iyi projelendirilip , çok amaçlı kullanılması düşünülüp ,çok çok akıl alarak yapılmalı . Dünya savaşlarında sığınak olarak yapılıp şimdi güzel amaçlarla kullanılan , Avrupa ülkelerideki mantık gibi. Yapılacak yer altı otoparkının bir felakette halkın rahatça ihtiyaçlarını da giderip kullanabileceği bir şekilde de proje yapılması çok iyi olur. Otoparkı yandaşa vereceğim diye ,acele ile ,kullanışsız ,ilerde sidik yuvası olacak şekilde yapılmasın.Bi zamanlar Vali lojmanı önünde yapılan yer altı geçidini sular basmış, terkedilmiş,geçenin korkarak geçtiği bir hale gelmiş ve ortadan kaldırılmıştı. Tabii bu dediklerim millet bahçesi için de geçerli. Her tarafı beton deposu yapmadan ,bol toprak ve yeşilin olduğu bir bahçe projesi olmalı. Uşak belediyesi malumunuz UTAŞ PARA KAZANSIN DİYE TAŞ DÖŞENECEK YERİN ALTINA MICIR KUM SERİLECEĞİ YERDE BETON ATMIŞ ÜSTÜNE TAŞ DÖŞEMİŞTİ.
Şimdi Yeni Emniyet ve Devlet hastanesinin önü gelin gibi taş döşenip ,boyanıyor. Ama o güzelim alana AĞAÇ DİKİLECEK BİR AĞAÇ ÇUKURU BİLE BIRAKILMIYOR. UŞAK TA HER BAHAR GELİŞMİŞ GÜZELİM AĞAÇLAR CAHİL BAĞ BAHÇE İŞÇİLERİ TARAFINDAN SIPA KIRKAR GİBİ GÜYA BUDANIYOR. UŞAKTA GELİŞEN SERPİLEN BÜYÜK GÖLGELİ BİR AĞAÇ ULU AĞAÇ VAR MI ? KUŞ SIÇIYOR DİYE ULU CAMİİNİN ÖNÜNDEKİ TARİHİ ÇINARLARI BİLE KESTİ BU BELEDİYE . CAMİİ BAHÇESİ SADECE SENİN DEĞİL AYNİ ZAMANDA O KUŞUN DA .O SIÇIYORSA SEN DE TEMİZLE EY CEMAAT
ali 2 yıl önce
şehrimizin bu tarz yerlerine referandum yapılmalı. yok kentsel dönüşüm, yok millet bahçesi, yok yeni kentsel dönüşüm, yok pazar yeri, yok ayakkabıcılar çarşısı vb bunun gibi yerler. mantık şu yaptım oldu s. öldü olmamalı. bu bölge af edersiniz ama birilerinin biyerine benzedi sonunda.
uşaklım 2 yıl önce
çok yerinde olmuş zaten merkezde okulun bulunması doğru değil
destekliyorum