Manisa'da 65 üstü vatandaşlara bedava toplu ulaşımda yeni karar!

Manisa Büyükşehir Belediyesi, 65 yaş üstü vatandaşların toplu taşımadan ücretsiz yararlanmalarına dair sorunu kökünden çözdü. Hem şoför esnafı hem de 65 yaş üstü vatandaşlar bulunan çözümden memnun kaldılar.
Manisa'da 65 üstü vatandaşlara bedava toplu ulaşımda yeni karar!

Türkiye’de 65 yaş üstü vatandaşların toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanmalarına dair tartışmalar sürüyor. Artan yakıt ve diğer maliyetlerden dolayı şoför esnafı zor durumda kalınca 65 yaş üstü vatandaşlara ücretsiz olan toplu taşıma tartışmaya açılmıştı. Ancak Manisa’da bu soruna mesele uzamadan köklü bir çözüm bulundu.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün her iki tarafın da hassasiyetlerini dikkate alarak belediye olarak maliyetlere destek olma kararı verdi. Buna göre Manisa’da aylık 500 bin ücretsiz yolcunun masrafı belediye tarafından ödenecek. Bu çözümden her iki taraf da memnun kaldı.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, aylık 500 bin ücretsiz yolcunun, biniş başına 6,5 TL olarak ücretlerinin Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşıma kooperatiflerine ödeneceğini açıkladı. Başkan Ergün, hem toplu ulaşım esnafı hem de 65 yaş üstü vatandaşları mağdur etmemek için Büyükşehir olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını belirtti.

Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Karaağaç ve beraberindekiler Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü ziyaret etti. Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Hüseyin Üstün de ziyarette yer aldı.

Hem vatandaş hem şoför esnafı destekleniyor

Ulaşım hizmetleri ile ilgili fikir alışverişinin yapıldığı ziyarette konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Manisa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde faaliyet gösteren şehir merkezlerindeki toplu taşıma araçlarında ücretsiz veya Seyahat Kartları Yönetmeliği kapsamında ücretsiz seyahat hakkı bulunan 65 yaş üzeri vatandaşlarımız, şehit yakını ve gaziler ile engelli vatandaşlarımız ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Son dönemde bazı medya kuruluşları ile çeşitli sosyal medya mecralarında 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ücretsiz yolculuk haklarının sona erdirileceği ve artık ücret ödeyecekleri iddiası ile ilgili olarak Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığımızca gerekli tedbirler alınmıştır. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığımız bünyesinde toplu taşıma hizmeti veren özel kooperatiflere ait araçların yönetmelik kapsamında ücretsiz taşımalarının devam ettirilmesi sağlanmıştır. Bu kapsamda; özel kooperatifler tarafından aylık taşınan yaklaşık 500 bin ücretsiz yolcunun biniş başına 6,5 TL olarak ücretleri Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından ödeneceğinden 65 yaş üzeri ve diğer ücretsiz seyahat hakkı bulunan vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile ücretsiz olarak toplu taşıma araçlarını kullanabilirler. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Ziyarete katılan toplu taşıma temsilcileri de kendilerine destek olan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkürlerini dile getirdi.