Kocabıyık; “Uşaklılar namus ve haysiyet dersi vermiştir”

Vali Funda Kocabıyık,1 Eylül Uşak'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99.Yıl dönümü mesajı yayınladı.

GÜNCEL 31.08.2021, 12:36

Kocabıyık; “Uşaklılar namus ve haysiyet dersi vermiştir”

Vali Funda Kocabıyık,1 Eylül Uşak'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99.Yıl dönümü mesajı yayınladı.

GÜNCEL 31.08.2021, 12:36
Kocabıyık; “Uşaklılar namus ve haysiyet dersi vermiştir”

Kocabıyık yazılı olarak yayınladığı mesajında,1 Eylül 1922'de kadim şehrimiz Uşak’ın düşman işgalinden kurtulmakla kalmadığına ve milletimizin bağımsızlık mücadelesinde en önemli kırılma noktalarından birini yaşadığına dikkat çekti.

Kocabıyık, “Türk milletinin bağımsızlık mücadelesi karşısında kesin bir yenilgiye uğrayan işgalci kuvvetlerin başkomutanı General Trikopis, Göğem köyümüzde şanlı Türk ordusunun kahraman askerlerine teslim olmak zorunda kalmıştır. Bu açıdan bakıldığında 1 Eylül tarihi, bağımsızlığına koşan bir milletin 26 Ağustos'ta Afyon'da başlattığı Büyük Taarruz'un, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tartışmasız bir zafere dönüştüğü tarihtir.

1 Eylül'den sonra tamamen bozguna uğrayarak kaçmaya başlayan ve kaçarken de güzel Uşak'ımızı ateşe veren işgalciler, o gün şehrimizi yakmış olsalar da yüreğimizdeki imanı ve bağımsızlık ruhumuzu yakmayı başaramamışlardır. Karanlık işgal günlerinin ardından hürriyet aşkıyla küllerinden yeniden doğarak ayağa kalkmayı başaran Uşak ve Uşaklılar, şanlı tarihimizin altın sayfalarına adlarını bir haysiyet abidesi olarak yazdırmayı başarmışlardır” dedi.

“UŞAKLILAR ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ KAHRAMANCA YERİNE GETİRDİ”

Kocabıyık, kutlama mesajına şu ifadelerle son verdi: “Kadim tarihimiz, hiç şüphesiz, gelecekte de yolumuzu aydınlatmaya devam edecek bir fener gibi sayısız tecrübe ve kahramanlık destanı ile doludur. 1 Eylül bize, Anadolu'nun kendi hâlinde, mütevazı topraklarını yurt edinmiş bir avuç insanın gerektiğinde yedi düvele namus, haysiyet ve kahramanlık dersi verebileceğini öğretir.  Uşaklılar da bu dersin öğretmenliğini layıkıyla yaparak bağımsızlık yolunda üzerlerine düşen görevi kahramanca yerine getirmişlerdir.

Milletin ve vatanın bekası için Çanakkale'de, Sakarya'da, Yemen'de, Sarıkamış'ta ve daha pek çok cephede aziz kanını yurt toprağına akıtmakta bir an olsun tereddüt yaşamayan Uşaklılar, nihayet 1 Eylül 1922'de kazandıkları zaferle şanlı tarihimizde hak ettikleri yeri almışlardır.

Uşak'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılında Kurtuluş Savaşı'mızın önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha minnetle anıyor, güzel Uşak'ımızın düşman işgalinden kurtulduğu gün olan 1 Eylül Kurtuluş Günü'müzü kutluyorum. “

(SALİH KILINÇ/HABER)

Yorumlar (0)