İçişleri Bakanlığı tarafından depremzedeleri taşıyacak nakliye ücret tarifesi açıklandı

Deprem bölgelerindeki olağanüstü hal dikkate alınarak evlerini taşımak için nakliye firmaları ile anlaşma yapmak isteyen vatandaşlara kolaylık sağlamak adına İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Yeni nakliye ücret tarifesi yayınlandı.
İçişleri Bakanlığı tarafından depremzedeleri taşıyacak nakliye ücret tarifesi açıklandı

İçişleri Bakanlığı tarafından depremzedeleri taşıyacak nakliye ücret tarifesi açıklandı: İçişleri Bakanlığı tarafından depremzede vatandaşların evlerini taşıyacak olan nakliye firmalarının alacakları ücret ile ilgili yeni tarifeler paylaşıldı. Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen iki deprem felaketi sonucunda 11 ilde büyük yıkımlar meydana geldi. Birçok vatandaşımız hayatını kaybederken binlerce insanın ise evleri yıkıldı. Az hasarlı ve ağır hasarlı evlerde ev taşıma işlemleri yavaş yavaş başladı. Evleri yetkili isimler tarafından kontrol edilen vatandaşlar evlerindeki eşyaları almak için nakliye firamaları ile anlaşma yapmaya başladı. İçişleri Bakanlığı tarafından nakliye firmalarının depremzeler için uygulayacağı ücret tarifesi açıklandı. Buna göre belgesel koşullar göz önünde bulundurularak yeni bir ücretlendirme oluşturuldu. Yukarı yönlü yüzde 15 esneklik bandında fiyatlandırma yapılacağı Bakanlık tarafından açıklandı.

İçişleri Bakanlığı tarıfından Türkiye'yi yasa boğan ve asrın felaketi olarak adlandırlan deprem sonrasında evlerindeki eşyaları taşımak için harekete geçen  vatandaşlara uygulanacak olan fiyat tarifesi ile ilgili yazılı açıklama geldi. Yapılan açıklamada oda temsilcileri ve sektör paydaşlarıyla yapılan istişareler sonrasında Valiliklere Afet Bölgelerinde Eşya Taşıma Tarifeleri konulu genelge gönderildi. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen bu genelgede şu ifadelere yer verildi;

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN OLUŞTURULAN NAKLİYE ÜCRET TARİFESİ 

"Buna göre, 4+1’e kadar ev için evden eve eşya taşıma bedeli piyasa koşullarında; şehir içi (25 kilometre dahil) evden eve eşya taşıma işinin işçilik bedeli dahil azami 6.000 TL, il sınırları dahilinde ilçeler arasında evden eve eşya taşıma işi, işçilik bedeli dahil azami 9.000 TL’ye gerçekleştiriliyor.

Şehirlerarası evden eve eşya taşıma işinin 6.000 TL olduğu, bu bedele azami ilave olarak (25 kilometreyi aşan kısmı için) kilometre başına 10 TL, ayrıca 1.000 TL varış noktası asansör bedeli, 2.000 TL varış noktası işçilik bedeli ve 1.000 TL şoför ücreti ekleniyor. T

aşıma işlerinde asansör kiralanması halinde; 10’uncu kata kadar azami asansör kiralama bedeli 1.000 TL, bu katın üzerindeki her kat için ilave 100 TL kiralama bedeli alınıyor.

Bu kapsamda; yardım amaçlı bedelsiz taşımalar hariç olmak üzere, valiliklere 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 9 uncu maddesi uyarınca normal piyasa koşullarına göre fiyat oluşumunun sağlanması için bu belirtilen tarifeler çerçevesinde yerel koşullar da dikkate alınarak fiyatların aşağı veya yukarı yönlü %15 esneklik bandında belirlenerek kamuoyuna duyurulması istendi."

İlgili Haberler