İçişleri Bakanı Süleyman Soylu enkaz çalışmaları hakkında açıklama!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklama ile birlikte deprem bölgesinde enkaz kaldırma çalışmaları hakkında bilgiler verildi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu enkaz çalışmaları hakkında açıklama!

Bugün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Kahramanmaraş İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde basın toplantısında yapılan açıklama ile birlikte hem yıkılan ve hasar gören binalar hakkında açıklama yapılırken bunun yanı sıra da enkaz kaldırma çalışmalarındaki son durum hakkında da bilgi geldi. Yapılan son açıklamalar ile birlikte deprem bölgesinde yapılan çalışmaların hakkında Bakan Soylu konuştu. 

BARINMA MERKEZLERİ HASAR TESPİTLERİ ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLECEK!

Depremde en çok hasar ve kaybın görüldüğü yerlerden biri olan Antakya hakkında son durumu açıklayan Soylu, "Antakya'da 2 konuttan 1'i ya yıkık ya ağır hasarlı. Her iki konuttan bağımsız bölümden bir tanesi ya yıkılmış, ya ağır hasar ya da acil yıkılacak kapsamında. Hasar tespitleri hızlı şekilde devam edecek. Yapacağımız işlemler daha sonra da devam edecek. Oluşturulan konteyner şehirler, hak sahipliği işlemleri, Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı hem taşınma hem kira gibi devletimizin özellikle depremzedelerin önümüzdeki süreçte, 1 yıllık süreçte evleri yapılana kadar başını sokacakları geçici barınma merkezleri dahil olmak üzere, hasar tespitleri üzerinden yürüyecektir." şeklinde konuştu. 

Bunun yanı sıra da Kahramanmaraş ve Hatay gibi şehirler için bir daha ayağa kalkmaz şeklinde gelen yorumların aksine daha sağlam bir zemin ile ayağa kaldırılacağını ifade eden Süleyman Soylu bölgelerde şu an için herhangi bir şekilde salgın hastalık gibi tehlikelerin de bulunmadığını açıkladı. 

SORUŞTURMALAR DEVAM EDİYOR!

Bir yandan yıkılan binalarda enkaz çalışmaları devam ederken, diğer yandan da binalaı yapan ve suçu bulunan kişilerin yakalanma çalışmları da devam ediyor. Konu hakkında konuşan Süleyman Soylu ise soruşturma çalışmaları hakkında "Bundan sonraki soruşturmalara konu olacak binalardaki eksikliklerle alakalı süreçlerle alakalı da yargı gözetiminde, Bakanlık birimlerimiz, bilirkişiler, savcılar, bunların incelenmesi, bütün binalarda teker teker devam etmektedir. Burada kim eksiklik yapmışsa, yapımdan sonra yapılanlar söz konusuysa bunların hepsinin tespit edilmesi, binalarda devam etmektedir. Bunlar yapılmadan da herhangi bir enkaz kaldırılmamaktadır. Yıkılan binalar var, zaten orada enkaz çalışması yapılıyor, ağır hasar ve acil yıkılacak binalar da var. Bunların içine girilmemesi yönünde tespitimiz var ama bu husus da Bakanlık yetkililerinin vereceği onayla girilebilecektir. Güvenlik ekiplerimizle girilecektir." ifadelerine yer verdi. 

DEVLETE EŞ KOŞMAYA ÇALIŞAN VARSA GEREĞİ YAPILACAK!

Gündemde en çok yer alan konulardan biri olan yardımlar hakkında da konuşan Soylu, "Deprem bölgesine 700 bin çadır daha gönderilecek. Kahramanmaraş'ta 215 enkazda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. İyi niyetliler olduğu gibi aldığı desteği yerine ulaştıramayanlar, bunun istismarını yapmak isteyenler de olabilir. Bu konuda STK ile ilişkili genel müdürlüğümüz gerekli bütün denetimleri, ne almış, nereye gitmiş, ne olmuş, yarın öbür gün herhangi bir istismara mahal vermemek için yapmaktadır. Yardım kampanyası AFAD tarafından gerçekleştiriliyor, onun için toplanan bağışlarla ilgili ne harcandı, ne kadar harcandı, bunun tamamen geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de aynı istikamette olacağını söylemek isterim. Bu konuda devletle eş koşmaya çalışan varsa da gereği yerine getirilecektir." diyerek konu hakkındaki gelişmeleri de aktarmış oldu.

İlgili Haberler