Emine Erdoğan Vali Kocabıyık’tan çocuk işçiliğini engellemesini istedi

Vali Funda Kocabıyık, Cumhurbaşkanı eşi Emine Erdoğan himayelerinde düzenlenen “Çocuk İşçiliği ile Mücadele” temalı toplantıya katıldı.
Emine Erdoğan Vali Kocabıyık’tan çocuk işçiliğini engellemesini istedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Gönül Elçileri Projesi” kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun eşi Hamdiye Soylu, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Muğla Valisi Esengül Civelek ve 79 ilin vali eşlerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi.
Toplantıda Emine Erdoğan, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, çocuk işçiliği ile mücadeleye büyük önem verdiklerini, bu hususun devletin öncelikli gündemleri arasında yer aldığını belirtti. Tüm dünyada ucuz işgücü olarak görülen çocukların, ilerleyen dönemlerde ülkelere olan maliyetinin çok daha ağır olduğunu söyleyen Emine Erdoğan, “Ne yazık ki çeşitli sektörlerde çalıştırılan çocuklarımız emsallerinin aldığı eğitimden mahrum kalıyorlar. Zihinsel ve ruhsal sağlıkları olumsuz yönde etkileniyor. Geleceğe yatırım yapabilecekleri bu en özel dönem, zor koşullar altında geçiyor. Büyüdüklerinde kendilerine yetemeyen, özel desteğe muhtaç kişiler hâline geliyorlar” dedi.
Çocuk işçiliği konusunda yayınlanan verileri sadece rakamlar olarak değil, çocukların mahrumiyetleri üzerinden okumak gerektiğini söyleyen Emine Erdoğan,  konuşmasına şöyle devam etti: “Dünyadaki 152 milyon çocuğun anılarında, bir yaz ikindisinde uçurtma uçurtmak, kaydıraktan kaymak yer almıyor. Dünyada her 10 çocuktan biri parka değil, fabrikaya çalışmaya gidiyor. Çocuk işçiliğinin en yoğun olduğu Afrika’da 72 milyon çocuk saklambaç oynamak nedir bilmiyor. Çünkü yüklendikleri ağır işlerden dolayı bedenleri çok yorgun!”
İllerde Valiler ile Vali eşlerini benzeri sosyal sorunlarla ilgilenmeye davet eden Emine Erdoğan, işbirliği yapıldığında ulaşılan güzel sonuçlara değindi ve Koruyucu Aile Projesi kapsamında 6 bin 314 çocuğun sıcak yuvalara kavuştuğunu ifade etti.
Davette, Gönül Elçileri Projesi kapsamında Trakya Üniversitesi tarafından yetenekli çocukların müzik eğitimi alması sonucu kurulan çocuk korosu da mini bir konser verdi.
Emine Erdoğan  yanı sıra, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve İçişleri Bakanı’nın eşi Hamdiye Soylu’nun da birer konuşma yaptığı toplantı, aile fotoğrafı çekimi ile sona erdi. 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2018 yılını çocuk işçiliği ile mücadele yılı ilan etmesinin ardından, mücadelenin bundan sonra Gönül Elçileri Projesi kapsamında devam etmesi öngörülüyor.

İlgili Haberler