Cumhurbaşkanı Erdoğan Uşak'ta

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan: Uşak cumhuriyet tarihi boyunca demokrasiyi, özgürlükleri, milli iradeyi en güçlü şekilde savunan şehirlerden oldu, 15 Temmuz darbe teşebbüsünde de Uşaklılar kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla demokrasi ve milli iradenin etrafında adeta etten bir duvar ördü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Uşak'ta

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Pensilvanya'daki şarlatanın bunlara fısıldadığı... Ne diyor 'Bahar yakın' diyor, o baharlar var ya işte onlar hiçbir zaman gelmeyecek. Nereye gizlenirlerse gizlensinler, sırtlarını kime dayarlarsa dayasınlar, bu millete ihanet edenlerin hepsini saklandıkları inlerinde bulup yargıya teslim edeceğiz." dedi.

Erdoğan, Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Uşak 6. Olağan İl Kongresi'ndeki partililere hitabında, 2002'den önce demiryollarının  durumunun içler acısı olduğunu ve yıllardır ihmal edildiğini söyledi.

Uşak'ta 206 kilometre uzunluğunda demiryolu yenilemesi yaptıklarını ve şehre lojistik merkezi inşa ettiklerini belirten Erdoğan, Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi'yle Uşak'ı İstanbul'a, Ankara ve Sivas'a hızlı trenle bağlayacaklarını anlattı.

Ankara-Afyonkarahisar-Uşak yüksek hızlı tren hattını Eylül 2019'da Uşak-Manisa-İzmir hattını da 2020'de hizmete açacaklarını anlatan  Erdoğan, kente yüksek hızlı tren garı da inşa edeceklerini ifade etti. 

Zafer Havalimanı'nı Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak'a kazandırdıklarını anımsatan Erdoğan, havayolunu halkın yolu yaptıklarını aktardı.

Erdoğan, son 15 yılda 17 baraj ve 12 gölet inşa ederek kentin kalkınmasına önemli katkılar sağladıklarına da değinerek,  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na teşekkür etti.

Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nin kullanma suyu problemini çözmek için Kocadere ve Uzundere barajlarıyla iletim hatlarının inşasının devam ettiğini dile getiren Erdoğan, 39 sulama tesisini bitirdiklerini ve 94 bin dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını bildirdi.

Erdoğan, Uşak'a 262 milyon lirası hayvancılık olmak üzere, toplam 725 milyon lira tarımsal destek verdiklerini de aktararak, yapılan yatırımlar ve verilen desteklerle Uşak'ın bölgesinin parlayan yıldızı olduğunu dile getirdi. 

Türkiye için üreten, çalışan, katma değer oluşturan herkese şahsı ve Türk milleti adına teşekkürlerini ileten Erdoğan, gelecek süreçte bu topyekun kalkınma hamlesini devam ettireceklerini anlattı.

Uşak'ın cumhuriyet tarihi boyunca demokrasiyi, özgürlükleri, milli iradeyi en güçlü şekilde savunan şehirlerden olduğunu vurgulayan Erdoğan, 15 Temmuz darbe teşebbüsünde de Uşaklıların kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla demokrasi ve milli iradenin etrafında adeta etten bir duvar ördüğünü hatırlattı.

"O gece ülkelerine ve demokrasiye sahip çıkan tüm Uşaklılara teşekkür ediyorum" sözlerine yer veren Erdoğan, koruma polisi Mehmet Çetin'in Marmaris'te kendisini ve ailesini öldürmeye gelen FETÖ'cü hainlere karşı son nefesine kadar mücadele ettiğini hatırlatarak, Çetin'in oğlunun kendilerine emanet olduğunu söyledi. 

Erdoğan, salondakilerin tekbir getirmesi üzerine şu değerlendirmede bulundu:

"Bir şey rica edeceğim. Biz bir siyasi partiyiz, değil mi? Bir siyasi parti olarak da tekbiri kimse bizimle tartışabilir mi? Ama bir siyasi parti olarak biz ülke genelinde 80 milyonu kucaklayacağımızı düşünerek mesajımızı geniş tutacağız. Biz nerede tekbir getireceğimizi çok iyi biliriz. O gece ne dedik, 'Meydanlara, sokaklara' dedik. Ardından ne dedik, 'Ölümüne' dedik. Bizler de siyasetin dilini çok iyi yakalayacağız. Çünkü biz hitabımızı 80 milyona yapacağız. Ve 80 milyona yaparken unutmayalım, burada her düşünceden, her yapıdan, her yaklaşımdan insanlar var, bunları da kucaklamamız lazım. Bunları da kucaklayarak inşallah 2019'un martına ve kasımına yürüyeceğiz. Onun için burada hassas olalım. Bizim söyleyecek, konuşacak çok şeylerimiz var. Tekbiri de yerinde kullanacağız."

"Asker kılıklı, polis kılıklı kalleşler hedeflerine ulaşamadı"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Marmaris'te yaşananların FETÖ'nün "aşağılık, müptezel ve paravan" bir örgüt olduğunu açıkça ortaya koyduğuna işaret ederek, "Aklını ve iradesini Pensilvanya'daki şarlatana teslim edenler, namuslarına emanet silahlarla milletimizi ve güvenlik güçlerimizi katletmekten çekinmediler. Ama onların ihaneti ne kadar büyükse milletimizin direnişi de o derece asildi. Mehmet Çetin gibi yiğitlerin sayesinde ruhunu işportada bir dolara satan asker kılıklı, polis kılıklı kalleşler hedeflerine ulaşamadı." ifadelerini kullandı. 

Marmaris'te iki polisi şehit edenlerin tamamının saklandıkları lağım çukurlarında yakalanarak adalete teslim edildiğini hatırlatan Erdoğan, o gece iki kadın polisin yaralandığını da anımsattı. 

O gece fütursuzca millete saldıranların şimdi dört duvar arasında adalete hesap verdiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Pensilvanya'daki şarlatanın bunlara fısıldadığı... Ne diyor 'Bahar yakın' diyor, o baharlar var ya işte onlar hiçbir zaman gelmeyecek. Nereye gizlenirlerse gizlensinler, sırtlarını kime dayarlarsa dayasınlar, bu millete ihanet edenlerin hepsini saklandıkları inlerinde bulup yargıya teslim edeceğiz. Bu hainlerin her birinden 15 Temmuz şehitlerimizin hesabını muhakkak soracağız. Bırakın Avrupa'yı, Amerika'yı Fizan'a da kaçsalar, adli birimlerimizle, diplomatlarımızla, ilgili kuruluşlarımızla bunların peşlerini bırakmayacağız. Gittikleri her yerde devletimizin soluğunu enselerinde hissetmeye devam edecekler."

Mehmet Çetin başta olmak üzere bütün 15 Temmuz ve terörle mücadele şehitlerine Allah'tan rahmet dileyen Erdoğan, şehitlere Fatiha okudu. 

Uşak'ın FETÖ'nün uzun yıllar üzerinde çalıştığı illerden olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "himmet, hizmet, eğitim, yardım, hayır" gibi milletin baştacı ettiği kavramların arkasına saklanan örgütün her yerde insanların kene gibi kanını emdiğini anlattı. Erdoğan, "Anadolu'nun dört bir yanındaki en parlak gençlerimiz bu örgütün efsunlu ideolojisiyle uyuşturularak, karakteri formatlanarak Pensilvanya'daki din tüccarına kul, köle haline getirilmiştir." dedi.

Örgüt mensuplarının kendi çıkarları için istismar etmeyecekleri hiçbir ilke, değer ve kural olmadığına da değinen Erdoğan, yalan söyleyip kendi ikballeri uğruna masum insanlara iftira attıklarını, sınav sorularını çaldıklarını anımsattı. 

FETÖ mensuplarının bölücü terör örgütüyle dahi kol kola girmekten çekinmediğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin son dönem siyasi tarihindeki birçok karanlık ve kanlı hadisenin gerisinde Feto aklı, FETÖ'cülerin parmak izi vardır. Kendi kafası o kadar çalışmaz ha, onu da bilin. Akıl, o değil. Onun arkasında. Yani sufle ediyor, o yazıyor ve konuşuyor. Milletimizi birbirine düşürmeye çalışan provokasyonların çoğunun planlayıcıları, uygulacıları bu örgüt mensuplarıdır. Şimdi baktığımızda daha iyi görüyoruz ki terör örgütleriyle mücadelemizde bir dönem yaşanan aksaklıkların sebebi de yine FETÖ'nün sabotajlarıdır, içeriden yaptığı engellemelerdir."

YORUM EKLE